Wkład własny - Definicja

Co to jest wkład własny?

Wkład własny jest to określenie pewnej sumy pieniędzy, zgromadzonej przez kredytobiorcę i wpłacanej przez niego na poczet zakupu nieruchomości. Posiadanie wkładu własnego jest obowiązkowe przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Jego wysokość, wyrażoną w procentach, regulują krajowe przepisy. Zazwyczaj jest to 20% wartości nieruchomości, w niektórych bankach wystarczy 10%, ale zdarzają się też przypadki, w których bank może wymagać nawet wyższego odsetka wkładu własnego. 

Wkład własny i jego istota

Wkład własny nie zawsze musi występować w formie gotówki. Jeżeli planujemy budowę domu na posiadanej przez nas działce, to działka ta może posłużyć za nasz wkład własny. 

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Wkład własny odejmowany jest od ceny nieruchomości, a tym samym kwota kredytu, jaki musimy zaciągnąć, staje się niższa. Ma to dwie niewątpliwe zalety. Po pierwsze wystarczy wykazać się mniejszą zdolnością kredytową, a więc szansa na przyznanie kredytu rośnie. Po drugie, niższe zobowiązanie będzie generowało niższe koszty w postaci odsetek, a także przełoży się na niższą ratę lub krótszy okres spłaty. Warto zatem rozważyć przedłożenie wyższego wkładu własnego niż ten wymagany przez bank, o ile możemy sobie oczywiście na to pozwolić. 

Należy pamiętać, że wkład własny to tylko jeden z czynników istotnych dla banku przy rozpatrywaniu naszego wniosku o kredyt hipoteczny. Niemniej ważne jest odpowiednio udokumentowane źródło stałych dochodów czy nieskazitelna historia kredytowa.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…