Wkład własny - Definicja

Co to jest wkład własny?

Wkład własny jest to określenie pewnej sumy pieniędzy, zgromadzonej przez kredytobiorcę i wpłacanej przez niego na poczet zakupu nieruchomości. Posiadanie wkładu własnego jest obowiązkowe przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Jego wysokość, wyrażoną w procentach, regulują krajowe przepisy. Zazwyczaj jest to 20% wartości nieruchomości, w niektórych bankach wystarczy 10%, ale zdarzają się też przypadki, w których bank może wymagać nawet wyższego odsetka wkładu własnego. 

Wkład własny i jego istota

Wkład własny nie zawsze musi występować w formie gotówki. Jeżeli planujemy budowę domu na posiadanej przez nas działce, to działka ta może posłużyć za nasz wkład własny. 

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Wkład własny odejmowany jest od ceny nieruchomości, a tym samym kwota kredytu, jaki musimy zaciągnąć, staje się niższa. Ma to dwie niewątpliwe zalety. Po pierwsze wystarczy wykazać się mniejszą zdolnością kredytową, a więc szansa na przyznanie kredytu rośnie. Po drugie, niższe zobowiązanie będzie generowało niższe koszty w postaci odsetek, a także przełoży się na niższą ratę lub krótszy okres spłaty. Warto zatem rozważyć przedłożenie wyższego wkładu własnego niż ten wymagany przez bank, o ile możemy sobie oczywiście na to pozwolić. 

Należy pamiętać, że wkład własny to tylko jeden z czynników istotnych dla banku przy rozpatrywaniu naszego wniosku o kredyt hipoteczny. Niemniej ważne jest odpowiednio udokumentowane źródło stałych dochodów czy nieskazitelna historia kredytowa.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…