Odsetki - Definicja

Co to są odsetki? Definicja


Odsetki to wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału lub forma odszkodowania za zwłokę w wypełnianiu świadczeń pieniężnych. W przypadku banku lub firmy pożyczkowej odsetki będą formą zapłaty jaką kredytobiorca poniesie w zamian za udzielony kredyt lub pożyczkę. Na wysokość odsetek ma wpływ: rodzaj i czas kredytowania (im dłuższy czas trwania kredytu tym większe odsetki), kwota udzielonego kredytu (odsetki nalicza się procentowo od kwoty), wysokość stopy procentowej.

Od 2016 roku w polskim systemie prawnym odsetki ustawowe dzielimy na:

  • odsetki kapitałowe czyli należne od sumy pieniężnej - naliczane są za możliwość korzystania z kapitału należącego do osoby trzeciej. Jeżeli odsetki nie wynikają wprost z umowy to według kodeksu cywilnego ich wysokości równa jest sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego plus 3,5% dodatkowo. Maksymalnie dwukrotność odsetek podstawowych, czyli aktualnie 7,2% w skali roku.
  • odsetki za opóźnienie - według kodeksu cywilnego naliczane są w sytuacji, w której dłużnik spóźnia się z wypełnieniem świadczenia pieniężnego. Podkreślić należy to, że wierzyciel może żądać zapłaty odsetek za opóźnienia nawet jeżeli nie poniósł w związku z tym żadnej szkody. W tym przypadku również jeżeli stopa odsetek nie wynika z umowy to naliczane są w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP plus 5,5% dodatkowo. Maksymalnie dwukrotność, więc aktualnie 11,20%.
  • odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych - uregulowane w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Sprawdź również, ile wynoszą progi podatkowe w Polsce.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+
Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…