Faktoring - Definicja

Co to jest faktoring?

Faktoring to umowa cywilnoprawna, która polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) wierzytelności przedsiębiorcy (faktoranta). Są to faktury z odległym terminem płatności, oczekujące na zapłatę przez kontrahenta. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje pieniądze nawet w ciągu 24 godzin. Faktoring popularny jest zatem w branżach, w których występują odległe terminy płatności od 30 do 90 dni, czyli np.  w firmach transportowych, handlowych, meblarskich, mięsnych, chemicznych.

Aby skorzystać z faktoringu, przedsiębiorca musi zwrócić się do firmy faktoringowej lub banku świadczącego podobną usługę. Jest to dobry sposób na “odmrożenie” środków w firmie, dzięki czemu przedsiębiorca może spłacić własne zobowiązania lub skorzystać z nadarzającej się okazji do inwestycji.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring posiada wiele odmian, z których przedsiębiorca może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie w danym czasie. Faktoring dzielimy najczęściej na dwa rodzaje:

  • faktoring pełny (właściwy, bez regresu) – faktor przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupioną należność, zmienia numer konta do spłaty, zajmuje się ewentualną windykacją należności,
  • faktoring niepełny (niewłaściwy, z regresem) – w tym przypadku to faktorant odpowiada za terminową spłatę zobowiązania, jeżeli nie nastąpi w terminie, to przedsiębiorca musi sam spłacić należność do firmy faktoringowej.

Występuje również faktoring mieszany. Dodatkowo można go również podzielić ze względu na instytucję, która go udziela, jawność, zakres usług i terytorium.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…