Co to jest NPB? Definicja
NBP, czyli Narodowy Bank Polski, to inaczej bank centralny, który wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i Prawie Bankowym. Działalność NBP prowadzona jest na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, a jego siedziba jest w Warszawie. Jest instytucją niezależną od państwa.
Do organów Narodowego Banku Polskiego należą:
- Prezes NBP – powoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta RP. Kadencja trwa 6 lat, maksymalnie dwie kadencje.
- Rada Polityki Pieniężnej – w jej skład wchodzi 9 członków powoływanych na okres 6 lat przez Prezydenta RP, Sejm i Senat. Przewodniczącym RPP jest Prezes NBP.
- Zarząd NBP – od 6 do 8 członków, w tym dwóch wiceprezesów, przewodniczącym Prezes NBP.
Jakie zadania ma NBP?
Zgodnie z ustawą podstawowym celem NBP jest utrzymanie na stabilnym poziomie cen oraz udzielenie wsparcia dla Rządu w polityce gospodarczej.
Do pozostałych zadań należy:
- organizacja rozliczeń pieniężnych – odpowiedzialność za stabilność narodowego pieniądza poprzez realizację strategii polityki pieniężnej,
- zarządzanie rezerwami dewizowymi – zabezpieczenie płynności obrotu gotówkowego, czyli zapewnienie poziomu bezpieczeństwa finansowego państwa,
- działalność edukacyjna i informacyjna – upowszechnianie wiedzy ekonomicznej m.in. poprzez Portal Edukacji Ekonomicznej.
- rozwój systemu płatniczego,
- bankowa obsługa budżetu państwa,
- regulacja w zakresie płynności banków.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu