Mikroprzedsiębiorca 2021 - Definicja

Kim jest mikroprzedsiębiorca 2021?

Kto to jest mikroprzedsiębiorca? Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w minimum jednym roku w ciągu dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa warunki:

  • mikroprzedsiębiorca zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – nie uwzględnia się pracowników będących na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych, jak również zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego,
  • roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych lub suma aktywów z bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekracza 2 mln euro.


Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Mikroprzedsiębiorcy i regulacje prawne dotyczące ich działalności

Wiemy już, kto to jest mikroprzedsiębiorca. To jednak nie wszystko, o czym warto w tym przypadku pamiętać. Uregulowania dotyczące tych kwestii odnajdziemy w ustawie Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Celem ustawodawcy było zagwarantowanie praw przedsiębiorcom w aktualnej sytuacji rynkowej, która wymaga ciągłego rozwoju działalności gospodarczych. Na straży tych praw stoi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W świetle aktualnych przepisów do mikroprzedsiębiorców zaliczamy też jednoosobową działalność gospodarczą. Ustawa definiuje również małych i średnich przedsiębiorców.

Przedsiębiorca, aby rozpocząć działalność musi dokonać stosownego wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego w zależności od wyboru formy działalności. Jedynie spółka kapitałowa może podjąć działalność przed dokonaniem wpisu.

Mikroprzedsiębiorca ma też określone obowiązki. Jego działalność ma być zgodna z zasadami uczciwej konkurencji oraz poszanowaniem praw i wolności człowieka. Podejmowane mogą być wszelkie działania z  wyjątkiem tych, które zakazuje prawo. Ewentualna kontrola mikroprzedsiębiorcy przez organy kontroli nie może przekraczać 12 dni roboczych w ciągu roku.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?
mies.

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

Co to jest umowa ramowa pożyczki
29 października 2021

Zastanawiasz się nad pożyczką, ale nie wiesz, czy umowa, którą masz do podpisania, jest dla Ciebie…

Odpowiedzialność za długi małżonka
28 października 2021

Co wydarzy się w sytuacji, w której Twój współmałżonek zaciągnie kredyt bez Twojej wiedzy i przestanie…

Czy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy?
20 października 2021

Starając się o pożyczkę gotówkową, niekoniecznie chcemy, aby firma pożyczkowa informowała o tym naszego pracodawcę. Zdarzają…