BIG - Definicja

Co to jest BIG?

BIG - rozwinięcie tego skrótu to Biuro Informacji Gospodarczej. Pod tą nazwą kryje się instytucja zajmująca się zbieraniem od podmiotów działających na rynku informacji o dłużnikach. Zazwyczaj są to informacje negatywne, związane z zaleganiem ze spłatą rat, opłacaniem faktur czy rachunków. W BIG mogą jednak być także zbierane dane pozytywne, dotyczące terminowej spłaty długów. Negatywne informacje widniejące w BIG mogą stanowić przeszkodę w uzyskaniu leasingu czy kredytu.

Jak działają biura informacji gospodarczej?

Wiemy już, czym jest BIG. Jak jednak działa ta instytucja? W Polsce funkcjonuje kilka Biur Informacji Gospodarczej. Każde z nich oddzielnie gromadzi dane o dłużnikach. Nie wymieniają się między sobą tymi informacjami. Może się zatem zdarzyć, że dany dłużnik będzie widniał w rejestrach tylko jednego z biur, dlatego jeśli chcemy uzyskać w pełni rzetelne informacje o danym konsumencie lub przedsiębiorstwie, to powinniśmy wystosować zapytania do kilku, albo nawet do wszystkich instytucji działających jako BIG.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Zapytania mogą składać zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci, jednak z takim rozróżnieniem, iż przedsiębiorca może sprawdzić dowolnego konsumenta, który wyrazi mu na to pisemną zgodę, natomiast konsument może sprawdzić wyłącznie siebie. W przypadku sprawdzania przedsiębiorców nie ma ograniczeń - mają do tego prawo zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…