Zadłużenie - Definicja

Co to jest zadłużenie? - Definicja

Zadłużenie występuje wówczas, gdy dana osoba fizyczna lub prawna posiada zobowiązania finansowe wobec innej osoby lub instytucji, których nie reguluje w terminie. Innymi słowy ma dług do spłaty, niekiedy nawet nie zdając sobie z tego sprawy. 

W konsekwencji takiej sytuacji, gdy ktoś nie reguluje swoich zobowiązań na czas, może on trafić na listę dłużników. Trzeba się z tym liczyć już w przypadku, gdy spóźniamy się o minimum 30 dni ze spłatą zadłużenia w wysokości minimum 200 zł. Trafienie na listę dłużników może być zatem spowodowane choćby niezapłaceniem mandatu, pominięciem raty kredytu, nieuregulowaniem alimentów czy nawet niezapłaceniem za abonament. Warto zatem zwracać uwagę na wszystkie wezwania ponaglające do spłaty zobowiązania.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Co jeszcze powoduje zadłużenie?

Zadłużenie lepiej regulować na bieżąco także z innego powodu - tak jest po prostu taniej. W przypadku zwłoki możemy narazić się na dodatkowe koszty, związane z postępowaniem windykacyjnym lub komorniczym. Poza tym fakt figurowania na liście dłużników prawdopodobnie uniemożliwi nam otrzymanie kredytu czy nawet zakup jakiegoś sprzętu na raty. Może też odstraszyć potencjalnych kontrahentów. Dlatego tak ważne jest, aby odbierać listy lub telefony związane z naszym zadłużeniem i szukać akceptowalnych dla obu stron rozwiązań, zamiast unikać problemu.

Jeżeli nie wiemy, czy mamy jakieś długi, możemy bezpłatnie sprawdzić swoje zadłużenie przez internet w Biurze Informacji Gospodarczej.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…