Rata stała - Definicja

Co to jest rata stała?

Rata stała to inaczej rata równa (annuitetowa, uśredniona). Jest jednym z wariantów spłaty kredytu lub pożyczki gotówkowej. Inną opcją są raty malejące. Rata stała jest wariantem najczęściej wybieranym wśród klientów, a na jej popularność mają wpływ dwa powody:

  • wysokość raty w pierwszej fazie spłaty jest niższa od raty malejącej, co pozytywnie wpływa na zdolność kredytową wnioskodawcy,
  • jest łatwiejsza do kontrolowania w comiesięcznym budżecie.

Spłata długu w ratach stałych charakteryzuje się tym, że na początku spłacamy mniej kapitału, natomiast części odsetkowe są wyższe. Pod koniec spłaty mamy sytuację odwrotną, czyli spłacamy więcej kapitału niż odsetek. 

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Główne cechy raty stałej

Rata stała w początkowym okresie spłaty kredytu, jest zazwyczaj o kilkanaście procent niższa niż rata malejąca, co pozwala zarządzanie domowymi wydatkami. Dodatkowo:

  • część kapitałowa spłaca się wolniej, dlatego że udział kapitału w początkowych ratach jest niższy niż kwota naliczonych odsetek,
  • wyższy koszt kredytu niż w przypadku raty malejącej,
  • wysokość raty stałej nie zmienia się w trakcie okresu kredytowania (wyjątkiem jest sytuacja, w której zmienia się WIBOR i rata dostosowywana jest do aktualnych stóp procentowych).

Wybór pomiędzy ratą stałą a malejącą największe znaczenie ma w kredytach długoterminowych tj. hipoteczne, gdzie oszczędności w kosztach mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku wyboru rat malejących. W kredytach krótkoterminowych nie odgrywają aż tak dużego znaczenia.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…