Stopy procentowe - Definicja

Co to są stopy procentowe? Definicja

Stopa procentowa stanowi koszt kapitału, czyli cenę należną posiadaczowi kapitału za udostępnienie go innym na określony czas. Koszt podawany jest zazwyczaj jako procent od pożyczonej sumy w ujęciu rocznym. Stopa procentowa jest zatem wynagrodzeniem za rezygnację z dysponowania kapitałem.

Stopy procentowe Banku centralnego

Stopy procentowe NBP stanowią cenę, za jaką Bank centralny udziela kredytu bankom komercyjnym lub po jakiej cenie sprzedaje papiery wartościowe. Stanowią instrument, wykorzystywany przez Bank centralny do regulowania ilości pieniądza na rynku. 

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Za pomocą stóp procentowych wpływa się na wysokość stóp procentowych funkcjonujących w rynku międzybankowym. Ma to bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach komercyjnych. Ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej i dotyczą transakcji realizowanych przez bank centralny z bankami komercyjnymi.

Do stóp procentowych NBP należy:

  • Stopa referencyjna – określa minimalną cenę, za jaką bank centralny kupuje, bądź sprzedaje krótkoterminowe papiery wartościowe. Celem takiego działania jest przywrócenie równowagi na rynku. 
  • Stopa depozytowa – określa minimalne oprocentowanie na rynku za pomocą ceny jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w banku centralnym.
  • Stopa redyskontowa – to cena, po jakiej bank centralny skupuje weksle od banków komercyjnych,
  • Stopa lombardowa – określa poziom maksymalnego oprocentowania kredytów lombardowych (pod zastaw), których udziela bank centralny bankom komercyjnym.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…