Zdolność kredytowa - Definicja

Co to jest zdolność kredytowa? - Definicja

Zdolność kredytowa określa górną wysokość zobowiązania, jaką bank uzna za możliwą do spłacenia przez daną osobę i będzie jej skłonny udzielić. Jest ona wprost proporcjonalna do wysokości raty, jaką ta osoba będzie w stanie odprowadzać co miesiąc. Zależy także od okresu kredytowania - im dłuższy, tym na więcej rat rozkłada się kwota, a zatem rata może być niższa. Należy przy tym pamiętać, że do wartości zobowiązania zalicza się pożyczoną kwotę wraz z odsetkami.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Przy ocenie zdolności kredytowej pod uwagę brane są obecne dochody wnioskującego, jego stałe koszty utrzymania, a także inne zobowiązania (w tym spłacane pożyczki, posiadane karty kredytowe, limity w koncie, a także poręczone kredyty). Taka analiza pozwala wykazać, czy zainteresowany dysponuje odpowiednimi nadwyżkami finansowymi, które pozwolą mu na terminową spłatę rat kredytu. Uzyskiwane dochody muszą być odpowiednio udokumentowane i najlepiej, aby miały charakter stały (np. pochodziły zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony). Poza czynnikami finansowymi banki oceniające zdolność kredytową zwracają także uwagę m.in. na wiek, staż pracy, stan cywilny, status majątkowy i fakt posiadania lub nieposiadania dzieci. Niebagatelna jest również wcześniejsza historia kredytowa, którą bank na pewno zweryfikuje w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli wynika z niej, że osoba wnioskująca o kredyt spłacała terminowo wcześniejsze zobowiązania, to jej szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku rosną.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.
Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…