Całkowity koszt kredytu - Definicja

Co to jest całkowity kosz kredytu? - Definicja

Całkowity koszt kredytu to suma wszystkich kosztów, jakie kredytobiorca musi ponieść w związku z podpisaniem umowy kredytowej. Całkowity koszt kredytu składa się z kilku kluczowych elementów. Zaliczamy do nich odsetki od pożyczanego kapitału, prowizję kredytodawcy za przygotowanie bądź za udzielenie kredytu, marżę oraz koszt usług dodatkowych, których często nie opłaca się lub wręcz nie da się uniknąć - może to być ubezpieczenie, karta kredytowa czy nawet konto osobiste.

Wszystkie te koszty, poza odsetkami, wynikają z konkretnych, podejmowanych przez bank działań, związanych z całym procesem udzielania kredytu. Stanowią więc formę wynagrodzenia dla banku za to, że pożycza nam pieniądze.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Co składa się na całkowity koszt kredytu?

Na to, ile faktycznie wyniesie całkowity koszt kredytu, wpływ mają przede wszystkim: wysokość pożyczanego kapitału, okres spłaty (im dłuższy, tym całkowity koszt kredytu będzie wyższy) oraz schemat spłaty (raty równe lub malejące - te drugie przełożą się na niższy całkowity koszt kredytu, ponieważ gwarantują szybszą spłatę kapitału, a co za tym idzie mniejszy łączny koszt odsetek).

Do całkowitego kosztu kredytu nie wlicza się natomiast kosztów związanych z daną transakcją, ale ponoszonych na rzecz innych instytucji niż bank - np. opłat notarialnych. Całkowity koszt kredytu może być również przedstawiany jako procent kwoty kredytu w ujęciu rocznym, wówczas występuje pod znanym choćby z reklam skrótem RRSO.

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…