Całkowity koszt kredytu - Definicja

Co to jest całkowity kosz kredytu? - Definicja

Całkowity koszt kredytu to suma wszystkich kosztów, jakie kredytobiorca musi ponieść w związku z podpisaniem umowy kredytowej. Całkowity koszt kredytu składa się z kilku kluczowych elementów. Zaliczamy do nich odsetki od pożyczanego kapitału, prowizję kredytodawcy za przygotowanie bądź za udzielenie kredytu, marżę oraz koszt usług dodatkowych, których często nie opłaca się lub wręcz nie da się uniknąć - może to być ubezpieczenie, karta kredytowa czy nawet konto osobiste.

Wszystkie te koszty, poza odsetkami, wynikają z konkretnych, podejmowanych przez bank działań, związanych z całym procesem udzielania kredytu. Stanowią więc formę wynagrodzenia dla banku za to, że pożycza nam pieniądze.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Co składa się na całkowity koszt kredytu?

Na to, ile faktycznie wyniesie całkowity koszt kredytu, wpływ mają przede wszystkim: wysokość pożyczanego kapitału, okres spłaty (im dłuższy, tym całkowity koszt kredytu będzie wyższy) oraz schemat spłaty (raty równe lub malejące - te drugie przełożą się na niższy całkowity koszt kredytu, ponieważ gwarantują szybszą spłatę kapitału, a co za tym idzie mniejszy łączny koszt odsetek).

Do całkowitego kosztu kredytu nie wlicza się natomiast kosztów związanych z daną transakcją, ale ponoszonych na rzecz innych instytucji niż bank - np. opłat notarialnych. Całkowity koszt kredytu może być również przedstawiany jako procent kwoty kredytu w ujęciu rocznym, wówczas występuje pod znanym choćby z reklam skrótem RRSO.

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…