Pożyczkobiorca - Definicja

Kim jest pożyczkobiorca? Definicja

Pożyczkobiorca to umowie jedna ze stron zobowiązania, która zaciąga pożyczkę. Ustawa o kredycie konsumenckim określa pożyczkobiorcę jako konsumenta zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. Zapis w Art. 221 konsumentem nazywa osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej, która nie jest bezpośrednio związana z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Pożyczkobiorca jest osobą pełnoletnią, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Wewnętrzne regulacje stosowane przez firmy pożyczkowe mogą wprowadzać ograniczenia wiekowe dla potencjalnych pożyczkobiorców i przykładowo pożyczka może być dostępna tylko dla osób, które nie ukończyły 70 roku życia. Dodatkowym wymogiem dla pożyczkobiorcy może być konieczność posiadania telefonu komórkowego, czy też konta bankowego na swoje imię i nazwisko.

Do obowiązków wobec pożyczkodawcy możemy zaliczyć:

  • obowiązek spłaty zobowiązania - pożyczkodawca zgodnie z kodeksem cywilnym przenosi własność środków pieniężnych na pożyczkobiorcę, a ten z kolei ma obowiązek ich zwrotu.
  • zgodę na weryfikację pod kątem ewentualnych zaległości w bazach danych prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) lub Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) - jeżeli taka weryfikacja jest konieczna do wydania decyzji kredytowej.
  • obowiązek dostarczenia dokumentów dochodowych np. zaświadczenia od pracodawcy jeżeli pożyczkobiorca uzna, że jest to konieczne do oceny zdolności kredytowej. Należy pamiętać, że większość pożyczek udzielanych online odbywa się tylko na podstawie składanych oświadczeń.
Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…