BIK - Definicja

Co oznacza skrót BIK? - Definicja

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja utworzona przez Związek Banków Polskich i banki prywatne. Działa od 1997 roku. Jej zadanie polega na gromadzeniu informacji o historii kredytowej pochodzących z różnych źródeł, również od pozabankowych firm pożyczkowych, i udostępnianiu ich potencjalnym pożyczkodawcom, a także wydawcom instrumentów płatniczych (np. kart kredytowych). Dysponuje danymi dotyczącymi zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Posiada informacje nie tylko o wysokości zaciągniętych zobowiązań, ale także o tym, czy są one spłacane w terminie. Na ich podstawie zainteresowane podmioty mogą dokonać kompleksowej oceny wiarygodności płatniczej potencjalnych kontrahentów lub pożyczkobiorców.
Biuro Informacji Kredytowej nie opiniuje wniosków o udzielenie kredytu. Decyzja o ich przyznaniu lub odmowie udzielenia zawsze leży po stronie banku lub innej instytucji finansowej. BIK przekazuje jedynie dane, które zebrał od innych podmiotów działających na rynku.

Kiedy znikają dane z BIK?

Zmian lub korekt danych widniejących w raporcie BIK mogą dokonać wyłącznie instytucje, które te informacje przekazały. Pozytywna historia kredytowa, dokumentująca regularne spłacanie zobowiązań, może przyczynić się do uzyskania bardziej korzystnych warunków kolejnych kredytów. Z kolei dane negatywne, dotyczące zalegania ze spłatą zobowiązania, są usuwane po upłynięciu 5 lat od uregulowania takiego zobowiązania.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+


Do BIK trafiają informacje dotyczące m.in. kredytów konsumenckich, kredytów hipotecznych, kredytów studenckich, kredytów odnawialnych, ale także kart debetowych, kart kredytowych czy debetu na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR)

Zobacz również, na czym polega refinansowanie.

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…