BIK - Definicja

Co oznacza skrót BIK? - Definicja

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja utworzona przez Związek Banków Polskich i banki prywatne. Działa od 1997 roku. Jej zadanie polega na gromadzeniu informacji o historii kredytowej pochodzących z różnych źródeł, również od pozabankowych firm pożyczkowych, i udostępnianiu ich potencjalnym pożyczkodawcom, a także wydawcom instrumentów płatniczych (np. kart kredytowych). Dysponuje danymi dotyczącymi zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Posiada informacje nie tylko o wysokości zaciągniętych zobowiązań, ale także o tym, czy są one spłacane w terminie. Na ich podstawie zainteresowane podmioty mogą dokonać kompleksowej oceny wiarygodności płatniczej potencjalnych kontrahentów lub pożyczkobiorców.
Biuro Informacji Kredytowej nie opiniuje wniosków o udzielenie kredytu. Decyzja o ich przyznaniu lub odmowie udzielenia zawsze leży po stronie banku lub innej instytucji finansowej. BIK przekazuje jedynie dane, które zebrał od innych podmiotów działających na rynku.

Kiedy znikają dane z BIK?

Zmian lub korekt danych widniejących w raporcie BIK mogą dokonać wyłącznie instytucje, które te informacje przekazały. Pozytywna historia kredytowa, dokumentująca regularne spłacanie zobowiązań, może przyczynić się do uzyskania bardziej korzystnych warunków kolejnych kredytów. Z kolei dane negatywne, dotyczące zalegania ze spłatą zobowiązania, są usuwane po upłynięciu 5 lat od uregulowania takiego zobowiązania.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.


Do BIK trafiają informacje dotyczące m.in. kredytów konsumenckich, kredytów hipotecznych, kredytów studenckich, kredytów odnawialnych, ale także kart debetowych, kart kredytowych czy debetu na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR)

Zobacz również, na czym polega refinansowanie.

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?
mies.

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

Co to jest umowa ramowa pożyczki
29 października 2021

Zastanawiasz się nad pożyczką, ale nie wiesz, czy umowa, którą masz do podpisania, jest dla Ciebie…

Odpowiedzialność za długi małżonka
28 października 2021

Co wydarzy się w sytuacji, w której Twój współmałżonek zaciągnie kredyt bez Twojej wiedzy i przestanie…

Czy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy?
20 października 2021

Starając się o pożyczkę gotówkową, niekoniecznie chcemy, aby firma pożyczkowa informowała o tym naszego pracodawcę. Zdarzają…