Scoring kredytowy - Definicja

Co to jest scoring kredytowy?

Scoring kredytowy to forma punktowej oceny wiarygodności osoby lub przedsiębiorstwa ubiegającego się o kredyt, dokonywana za pomocą skrupulatnie opracowanej formuły matematycznej. Im więcej punktów otrzyma klient, tym lepiej. W oczach banku będzie to świadczyło o tym, że pożyczenie takiemu podmiotowi pieniędzy będzie wiązało się z dużym prawdopodobieństwem, że zwróci je w terminie. Ocena scoringowa polega na zestawieniu informacji o wnioskującym z posiadanymi przez instytucje finansowe informacjami o innych klientach, którzy spłacili swoje zobowiązania w przeszłości. Występowanie pomiędzy nimi cech wspólnych przekłada się na wyższy scoring. To właśnie te podobieństwa w oczach banku świadczą o wyższej wiarygodności klienta oraz o mniejszym ryzyku związanym z pożyczaniem mu pieniędzy. 

Na co wpływa scoring kredytowy?

Banki posługują się scoringiem z troski o własne finanse, ale także dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego nakłada na nie takie obowiązek. 

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Oprócz tego, że wynik scoringu kredytowego może zaważyć na tym, czy uzyskamy upragniony kredyt czy też nie, to dodatkowo wysoki scoring może korzystnie wpłynąć na warunki kredytu, np. poprzez obniżenie marży. Banki posługują się różnymi modelami scoringowymi, przykładowo ocena w BIK przyjmuje wartości od 1 do 100. W zależności od tego, o jakiego typu kredyt wnioskujemy, w jakim banku i na jaką kwotę ma on opiewać, bank może oczekiwać różnych wyników scoringu.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…