Promesa kredytowa - Definicja

Co to jest promesa kredytowa?

Promesa kredytowa stanowi obietnicę złożoną nam przez bank w formie pisemnego zaświadczenia, na mocy którego bank deklaruje, że udzieli nam kredytu na daną kwotę. Zazwyczaj dotyczy to kredytu hipotecznego.
Promesa znajduje zastosowanie w procesie zakupu nieruchomości. Stanowi dla sprzedającego potwierdzenie naszej zdolności kredytowej. Niektórzy sprzedający dom lub mieszkanie wymagają wręcz od potencjalnych kupców przedłożenia promesy, aby uniknąć sytuacji, w której stracą czas prowadząc rozmowy z osobą, która następnie nie uzyska środków niezbędnych do sfinalizowania transakcji.

Promesa kredytowa i warunki jej otrzymania

Warto być jednak świadomym, że promesa nie daje nam 100% pewności, że dany kredyt otrzymamy. Jeżeli w okresie między datą wystawienia promesy a chwilą złożenia wniosku o kredyt w bazach dłużników pojawiły się negatywne informacje na nasz temat, nasza sytuacja materialna uległa pogorszeniu (np. straciliśmy pracę, podjęliśmy inną, o niższych dochodach lub zaciągnęliśmy inne zobowiązanie finansowe) lub też zmieniły się przepisy, wówczas bank może udzielić nam odpowiedzi odmownej. Wynika z tego jasno, że promesa potwierdza naszą zdolność kredytową jedynie na moment jej wystawienia i należy pilnować, aby ta zdolność nie uległa pogorszeniu.
Promesa kredytowa jest dokumentem, za którego wystawienie banki nie pobierają z reguły żadnych opłat, choć zdarzają się wyjątki. Różny może być też czas oczekiwania na otrzymanie tego dokumentu. Na polskim rynku jest również kilka banków, które nie wystawiają promesy kredytowej.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…