Gwarancja bankowa - Definicja

Co to jest gwarancja bankowa? Definicja

Gwarancja bankowa stanowi dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania, które postanawiamy zaciągnąć. W przypadku problemów ze spłatą nasze zobowiązanie względem wierzyciela ureguluje bank, który takiej gwarancji nam udzielił. Gwarancja bankowa najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku firm, które potrzebują np. ogromnego kapitału na sfinansowanie inwestycji, ale w niektórych sytuacjach może z niej skorzystać również osoba prywatna. Uzyskanie gwarancji bankowej wiąże się z pewnymi kosztami, zazwyczaj wymaga zapłaty prowizji. Jej wysokość, wyrażaną zazwyczaj jako procent kwoty, na jaką opiewa gwarancja, ustala bank.
Gwarancja bankowa zwiększa naszą wiarygodność, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw stawiających pierwsze kroki w biznesie. Może stanowić ważną kartę przetargową w rozmowach z kontrahentami lub z innym bankiem, w którym staramy się o kredyt.

Jakie wyróżniamy rodzaje gwarancji bankowej?

Rozróżniamy gwarancję bankową warunkową oraz bezwarunkową. W przypadku tej pierwszej, wypłata środków przez bank uzależniona jest od spełnienia przez wierzyciela wymogów zawartych w umowie. Musi on przedłożyć dokumenty będące potwierdzeniem takiego stanu rzeczy. Natomiast w przypadku gwarancji bezwarunkowej, bank dokonuje wypłaty środków już po otrzymaniu żądania od beneficjenta.
Gwarancja bankowa może dotyczyć nie tylko spłaty kredytu, ale także uregulowania rat leasingu, zapłaty za towar lub usługę, zapłaty cła, właściwego wykonania powierzonych zadań, a nawet rękojmi.
Umowa gwarancji bankowej powinna zawierać kilka niezbędnych elementów: począwszy od wskazania wierzytelności, którą ma obejmować, poprzez okres trwania gwarancji, wysokość kwoty, na jaką opiewa, a także ewentualne warunki potrzebne do wypłaty środków.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…