Gwarancja bankowa - Definicja

Co to jest gwarancja bankowa? Definicja

Gwarancja bankowa stanowi dodatkowe zabezpieczenie zobowiązania, które postanawiamy zaciągnąć. W przypadku problemów ze spłatą nasze zobowiązanie względem wierzyciela ureguluje bank, który takiej gwarancji nam udzielił. Gwarancja bankowa najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku firm, które potrzebują np. ogromnego kapitału na sfinansowanie inwestycji, ale w niektórych sytuacjach może z niej skorzystać również osoba prywatna. Uzyskanie gwarancji bankowej wiąże się z pewnymi kosztami, zazwyczaj wymaga zapłaty prowizji. Jej wysokość, wyrażaną zazwyczaj jako procent kwoty, na jaką opiewa gwarancja, ustala bank.
Gwarancja bankowa zwiększa naszą wiarygodność, co jest szczególnie istotne dla przedsiębiorstw stawiających pierwsze kroki w biznesie. Może stanowić ważną kartę przetargową w rozmowach z kontrahentami lub z innym bankiem, w którym staramy się o kredyt.

Jakie wyróżniamy rodzaje gwarancji bankowej?

Rozróżniamy gwarancję bankową warunkową oraz bezwarunkową. W przypadku tej pierwszej, wypłata środków przez bank uzależniona jest od spełnienia przez wierzyciela wymogów zawartych w umowie. Musi on przedłożyć dokumenty będące potwierdzeniem takiego stanu rzeczy. Natomiast w przypadku gwarancji bezwarunkowej, bank dokonuje wypłaty środków już po otrzymaniu żądania od beneficjenta.
Gwarancja bankowa może dotyczyć nie tylko spłaty kredytu, ale także uregulowania rat leasingu, zapłaty za towar lub usługę, zapłaty cła, właściwego wykonania powierzonych zadań, a nawet rękojmi.
Umowa gwarancji bankowej powinna zawierać kilka niezbędnych elementów: począwszy od wskazania wierzytelności, którą ma obejmować, poprzez okres trwania gwarancji, wysokość kwoty, na jaką opiewa, a także ewentualne warunki potrzebne do wypłaty środków.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…