Karencja w spłacie kredytu - Definicja

Co to jest karencja w spłacie kredytu?

Karencja w spłacie kredytu jest to określenie odnoszące się do okresu, w którym kredytobiorca płaci jedynie odsetki od pożyczonej kwoty.
Banki umożliwiają skorzystanie z karencji w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak utrata pracy lub poważna choroba, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają kredytobiorcy regulowanie rat w pełnej wysokości (czyli odsetek oraz raty kapitałowej). Okres karencji daje czas niezbędny do tego, aby ponownie stanąć na nogi i ustabilizować swoją sytuację finansową. Karencja może również znaleźć zastosowanie w początkowym okresie spłaty kredytu, odsuwając moment rozpoczęcia spłaty rat kapitałowych nawet o 2 lub 3 lata - takie przypadki wynikają ze specyfiki kredytów hipotecznych.
Co istotne, raty kapitałowe, których kredytobiorca nie spłaca w okresie karencji, nie zostają umorzone, a jedynie odłożone w czasie. Mogą zostać doliczone do następnych rat, pozostałych do spłaty po okresie karencji, lub mogą spowodować wydłużenie okresu spłaty kredytu o okres karencji.

Korzyści płynące, z karencji w spłacie kredytu

Karencja w spłacie kredytu pozwala kredytobiorcy uniknąć wpisu do rejestru dłużników, dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem do banku wniosku o karencję. Jeżeli wiemy, że możemy mieć trudności z regularną spłatą naszych zobowiązań, lepiej od razu grać w otwarte karty, chociażby po to, aby nie zamykać sobie drogi do kolejnych kredytów w przyszłości - a wpis do rejestru dłużników może stanowić taką właśnie przeszkodę.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…