Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczki?

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczki?

Kradzież tożsamości w celu wyłudzenia pożyczki na cudze nazwisko to aktualnie bardzo poważny problem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zastrzeżono 138 880 dokumentów tożsamości, co udaremniło próbę wyłudzenia kredytów na kwotę ponad 275 mln zł. Prowadzonych jest szereg kampanii uświadamiających, jak zachować się w przypadku zgubienia dokumentów, czy też jak bezpiecznie korzystać z sieci. Temat ten poruszymy również w naszym artykule. 

Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów?

Kiedy zorientujemy się, że zgubiliśmy dowód osobisty lub padliśmy ofiarą kradzieży, należy jak najszybciej:

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+
  • zastrzec dokument w Banku - utracony dokument możemy zastrzec w swoim banku lub każdym innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami (lista tych banków dostępna jest na stronie dokumentyzastrzezone.pl). Najszybszą opcją jest kontakt z infolinią banku, w którym mamy założony rachunek. Możemy również udać się do najbliższej placówki. Bank, w którym dokonujemy zgłoszenia, przekazuje informację do wszystkich pozostałych banków i instytucji zrzeszonych w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Utracone dokumenty powinny również zastrzec osoby, które nie korzystają z rachunków bankowych,
  • powiadomić policję - należy niezwłocznie udać się na najbliższy komisariat i powiadomić policję o utracie dokumentu, jeżeli został on skradziony,
  • wyrobić nowy dokument - nowy dokument wyrobimy w najbliższym urzędzie lub placówce konsularnej. Warto podkreślić, że aktualnie najbardziej wygodną formą jest możliwość wnioskowania online poprzez Profil Zaufany.
     

Kradzież tożsamości - co mi grozi?

Kradzież tożsamości wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji, w wyniku których może dojść do:

  • wyłudzenia kredytów lub pożyczek na nasze dane,
  • kradzieży rzeczy zakupionych z odroczonym terminem płatności,
  • kradzieży przedmiotów z wypożyczalni,
  • zawierania umów najmu celem kradzieży wyposażenia.

To jedne z wielu przykładów, dlatego tak ważna jest szybka reakcja, jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji. Warto również zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa. 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące bankowości

Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości w znaczny sposób ograniczy ryzyko utraty danych osobowych, a w konsekwencji zaciągnięcia na nasze dane np. pożyczki. Pamiętaj o tym, aby:

  • nigdy nie podawać przez telefon loginu i hasła do bankowości internetowej,
  • nie instalować dodatkowego oprogramowania do usług bankowości poza tymi, które są oficjalnie udostępniane przez bank, 
  • nigdy nie przekazywać nikomu kodów SMS podczas rozmów telefonicznych, mogą one bowiem zostać wykorzystane do uruchomienia pożyczki lub wykonania przelewu,
  • czytać treść SMS-ów autoryzujących,
  • chronić swój PESEL i nie podawać go bez uzasadnionej przyczyny,
  • zachować ostrożność jeżeli rozmówca wywiera presję czasu podczas rozmowy,
  • nie logować się do bankowości internetowej z ogólnodostępnych sieci WiFi.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczki?

Jeżeli zastanawiasz się, czy korzystanie z pożyczek online jest bezpieczne, to odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, pod warunkiem, że korzystasz z usług sprawdzonych pożyczkodawców. Więcej w artykule: Czy chwilówki są bezpieczne? Co natomiast w sytuacji, kiedy utraciłeś dokumenty lub podejrzewasz, że mogłeś paść ofiarą wyłudzenia danych? Należy jak najszybciej sprawdzić, czy ktoś wziął na nas pożyczkę.

Najprostszy sposób sprawdzenia, czy ktoś wziął na mnie pożyczki, to możliwość skorzystania z baz Biur Informacji Gospodarczych. Do najbardziej popularnych należą:

  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK): w raporcie BIK znajdziemy nie tylko posiadane kredyty lub pożyczki, ale sprawdzimy też wszelkie zapytania o kredyt, czyli jakie wnioski o pożyczkę były składane w ostatnim czasie na nasze dane osobowe,
  • BIG “InfoMonitor”: do rejestru BIG spływają natomiast informacje o naszych długach, jeżeli opóźnienie w płatności wynosiło ponad 60 dni, a kwota zadłużenia przekroczyła 200 zł,
  • Krajowy Rejestr Długów (KRD): poprzez usługę ChronPESEL.pl mamy możliwość monitorowania swojego numeru PESEL, w przypadku kiedy nasz pesel zostanie wykorzystany podczas wnioskowania o pożyczkę, otrzymamy powiadomienie o takiej sytuacji. W Rejestrze sprawdzimy też wszelkie zapytania na nasz temat oraz otrzymamy listę podmiotów, które sprawdzały informacje na nasz temat, 
  • Europejski Rejestr Informacji Finansowych (ERIF): to nie tylko sposób na sprawdzenie informacji o kredytach zaciągniętych na nasze dane, ale również kolejny sposób, który może uchronić nas przed potencjalnym wyłudzeniem, ponieważ posiada usługę monitoringu naszych danych. Warto podkreślić, że do bezpłatnego raportu mamy dostęp przez 60 dni od założenia konta.

Dostęp do wyżej wymienionych biur zapewniony jest online. Założenie konta odbywa się poprzez stronę internetową, a w przypadku BIK mamy również dostęp do aplikacji mobilnej. Proces potwierdzania naszej tożsamości najłatwiej wykonać poprzez wykonanie przelewu weryfikującego z własnego rachunku bankowego. Wszystko to pozwoli nam w bardzo szybki sposób ustalić, czy ktoś wziął na mnie pożyczki.

Alerty BIK - korzystaj z powiadomień

Aby ochronić siebie przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki, warto korzystać z funkcjonalności takich jak powiadomienia, a najpopularniejsze z nich to Alerty BIK. Dzięki nim od razu dowiemy się, czy ktoś w danej chwili wnioskuje o pożyczkę na nasze dane, więc możemy zareagować w bardzo szybki sposób, zanim dojdzie do uruchomienia pożyczki. Alerty BIK poinformują nas również o sytuacji, w której nasze dane będą sprawdzane w Rejestrze Dłużników BIG Infomonitor. Ochroni nas to nie tylko przed wyłudzeniem pożyczki, ale także np. przed próbą wzięcia abonamentu telefonicznego. Z alertów dowiemy się o bowiem o każdym sprawdzeniu naszych danych.

 

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 6

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 4000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…