Jak sprawdzić siebie w ERIF?

Zapomniana faktura, opóźnienie w spłacie raty, czy zagubiony dowód może nam przysporzyć wielu kłopotów, których możemy uniknąć na przykład poprzez sprawdzenie swoich danych w jednym z biur informacji gospodarczych. Przykładem może być właśnie baza ERIF, która gromadzi zarówno negatywne jak i pozytywne dane na temat naszych zobowiązań. Taki rejestr pozwoli nam w szybki sposób zareagować na pojawiające się negatywne wpisy. Pozytywne natomiast mogą posłużyć do potwierdzenia naszej rzetelności.


Poniżej wyjaśnimy jak działa ERIF i podpowiemy jak sprawdzić swoje dane.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Baza dłużników ERIF - co to jest?

ERIF BIG S. A. to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczych. Ich działalność reguluje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Do pozostałych BIG należą:
 • BIG InfoMonitor,
 • Krajowy Rejestr Długów,
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Biura te działają na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, dzięki czemu mogą nie tylko gromadzić i przechowywać, ale także udostępniać informacje o osobach lub podmiotach posiadających aktywne zobowiązania. W przypadku ERIF są to zarówno informacje negatywne, czyli o opóźnieniach w spłacie, jak i pozytywne o terminowości w regulowaniu zobowiązań. W serwisie ERIF znajdziemy również informacje na temat tego, czy ktoś próbował posłużyć się sfałszowanym lub skradzionym dokumentem na nasze nazwisko.

ERIF, czyli Europejski Rejestr Informacji Finansowej rozpoczął działalność w 2003 roku, a pod obecną nazwą działa od roku 2016. Aktualnie należy do grupy kapitałowej KRUK, czyli największej polskiej firmy windykacyjnej. Zadaniem ERIF jest:

 • prewencja, czyli ochrona przed podjęciem współpracy z nierzetelnym partnerem,
 • zabezpieczenie antyfraudowe, przetwarzane dane pomagają wykryć potencjalne nadużycia kredytowe wśród transakcji online,
 • pomoc w windykacji poprzez umieszczenie negatywnego wpisu, co niesie za sobą szereg niekorzystnych konsekwencji np. w postaci obniżenia naszej wiarygodności, taki wpis zdecydowanie przyspiesza proces windykacyjny.

W I kwartale 2021 w bazie ERIF BIG S. A. znaleźć można było ponad 108 mln spraw o wartości prawie 53,7 mld zł, a liczba udostępnionych raportów w tym okresie wyniosła ponad 2,9 mln.

Negatywny wpis w ERIF - za co możesz otrzymać?

Negatywny wpis w rejestrze ERIF na nasz temat możemy otrzymać z tytułu niespłaconych w terminie:
 • rat pożyczki lub kredytu,
 • opłat za czynsz w spółdzielni mieszkaniowej,
 • rachunków za media tj. woda, gaz, prąd,
 • rachunków za telefon, internet, telewizję,
 • wszelkich innych zobowiązań, których nie uregulujemy wymaganym terminie.

Kto może dodać negatywny wpis do ERIF?

W przypadku kiedy nasz dług wynika z braku uregulowania płatności wynikającej z zawartej umowy, wystawionej faktury lub dokumentu prawnego to wierzyciel może nas dopisać do bazy ERIF po spełnieniu 3 warunków:
 • kwota zaległych płatności wynosi minimum 200 zł.,
 • upłynęło minimum 30 dni od terminu płatności,
 • otrzymaliśmy powiadomienie o zamiarze wpisania nas do rejestru na miesiąc przed terminem dokonania wpisu.
Warunki te nie obowiązują w sytuacji, w której dług został potwierdzony tytułem wykonawczym, czyli wyrokiem sądu lub ugodą z klauzulą wykonalności.

W odniesieniu do dłużnika przedsiębiorcy, aby pojawił się negatywny wpis wartość długu musi być na minimum 500 zł.

ERIF - jak sprawdzić siebie krok po kroku?

ERIF udostępnia nam aż 3 różne raporty na nasz temat:
 • Raport o sobie - z raportu dowiesz się czy ERIF przetwarza dane na twój temat. Jeżeli tak, to czego dotyczy wpis, kto go dokonał oraz czy przetwarzana informacja wynika z zaległości, czy jest to informacja pozytywna o terminowości w spłatach.
 • Raport z rejestru zapytań - czyli informacja na temat tego kto sprawdzał nas w ciągu ostatnich 12 miesięcy i jakie dane uzyskał. Stanowi ochronę przed wyłudzeniami.
 • Raport o dokumencie - pomocny zwłaszcza w przypadku zgubienia dokumentów. Z raportu dowiesz się, czy ktoś próbował posłużyć twoim dokumentem (skradzionym lub podrobionym).

Krok 1. Wchodzimy na stronę https://erif.pl.

Krok 2. Wybieramy zakładkę Dla Konsumentów, klikamy w Ofertę, następnie wybieramy opcję ERIF sprawdź siebie i Zakładam konto. Samo założenie i aktywacja konta są bezpłatne.

Krok 3. Wprowadzamy adres mailowy, ustalamy hasło, opcjonalnie możemy podać numer telefonu. Zaznaczamy wymagane oświadczenia i klikamy Zarejestruj.

Krok 4. Następnie otrzymujemy na nasz adres mailowy wiadomość, w której potwierdzamy założenie konta i logujemy się do serwisu.

Krok 5. Uzupełniamy formularz o podstawowe dane: imię i nazwisko oraz numer pesel. Oświadczamy, że dane są prawidłowe i klikamy Zapisz.

Krok 6. Następnie wybieramy metodę potwierdzenia naszej tożsamości. Do wyboru mamy: wykonaj przelew za 1 zł, prześlij skan dokumentu lub podaj kod z powiadomienia.

Krok 7. W ostatnim kroku czekamy na weryfikację naszych danych i po otrzymaniu wiadomości: “Zweryfikowaliśmy Twoją tożsamość” możemy pobrać Raport o sobie. Raz na pół roku pobranie takiego raportu jest darmowe. Dodatkowo za 12 zł rocznie możemy włączyć usługę Monitoruj siebie, gdzie na bieżąco będziemy otrzymywać wszelkie powiadomienia na temat dodawanych wpisów na nasz temat.

ERIF - jak usunąć wpis?

Jedynym skutecznym sposobem usunięcia negatywnego wpisu z bazy ERIF jest spłata zobowiązania. Po 14 dniach ERIF wykreśli nas z rejestru. Negatywny wpis może być przeszkodą w zaciąganiu kolejnych zobowiązań, dlatego jeżeli nie mamy możliwości spłaty takiej zaległości, a chcemy wnioskować o pożyczkę, pozostają nam oferty pozabankowe. Więcej na ten temat w artykule: Kto udzieli pożyczki zadłużonym?

Oceń wpis

Średnia ocena 4.9 / 5. Oddanych głosów: 9

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…