Kapitalizacja odsetek - Definicja

Co to jest kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek to nic innego jak dopisywanie odsetek, które zostały wygenerowane w danym okresie przez kapitał, do tego kapitału. Dzięki temu w kolejnym okresie uzyskamy wyższe odsetki, ponieważ będą one naliczane od kapitału powiększonego o odsetki dodane na koniec wcześniejszego okresu. 

Kapitalizacja odsetek może następować w różnych odstępach czasu. Na kontach oszczędnościowych zazwyczaj następuje na koniec każdego miesiąca, przy lokatach może odbywać się dopiero w momencie zakończenia lokaty (np. po upływie 3, 6 czy nawet 12 miesięcy). 

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Jak kapitalizacja odsetek wpływa na zysk z inwestycji?

Dlatego wybierając konto oszczędnościowe czy lokatę warto zwracać uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale także na to, jak często następuje kapitalizacja odsetek. Z perspektywy konsumenta im częściej tym lepiej, bowiem dzięki temu zdeponowany przez niego kapitał będzie mógł wygenerować większy zysk w danym okresie czasu. 

Warto mieć świadomość, że odsetki doliczane przez bank do naszego kapitału będą zawsze pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%. Można przez to odnieść wrażenie, że oprocentowanie jest niższe od nominalnego, jednak jest to też pewnego rodzaju ułatwienie dla konsumenta, ponieważ nie musi on samodzielnie rozliczać tego przychodu w zeznaniu podatkowym. Obowiązek rozliczenia spoczywa na banku, a więc z naszej perspektywy wszystko przebiega automatycznie, wraz z kapitalizacją odsetek. 

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…