Kapitalizacja odsetek - Definicja

Co to jest kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek to nic innego jak dopisywanie odsetek, które zostały wygenerowane w danym okresie przez kapitał, do tego kapitału. Dzięki temu w kolejnym okresie uzyskamy wyższe odsetki, ponieważ będą one naliczane od kapitału powiększonego o odsetki dodane na koniec wcześniejszego okresu. 

Kapitalizacja odsetek może następować w różnych odstępach czasu. Na kontach oszczędnościowych zazwyczaj następuje na koniec każdego miesiąca, przy lokatach może odbywać się dopiero w momencie zakończenia lokaty (np. po upływie 3, 6 czy nawet 12 miesięcy). 

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Jak kapitalizacja odsetek wpływa na zysk z inwestycji?

Dlatego wybierając konto oszczędnościowe czy lokatę warto zwracać uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale także na to, jak często następuje kapitalizacja odsetek. Z perspektywy konsumenta im częściej tym lepiej, bowiem dzięki temu zdeponowany przez niego kapitał będzie mógł wygenerować większy zysk w danym okresie czasu. 

Warto mieć świadomość, że odsetki doliczane przez bank do naszego kapitału będą zawsze pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%. Można przez to odnieść wrażenie, że oprocentowanie jest niższe od nominalnego, jednak jest to też pewnego rodzaju ułatwienie dla konsumenta, ponieważ nie musi on samodzielnie rozliczać tego przychodu w zeznaniu podatkowym. Obowiązek rozliczenia spoczywa na banku, a więc z naszej perspektywy wszystko przebiega automatycznie, wraz z kapitalizacją odsetek. 

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…