Debet - Definicja

Co to jest debet?

Debet (ang. overdraft) powstaje na rachunku bankowym, kiedy wypłacimy z konta więcej pieniędzy, niż na nim było, czyli jest to tzw. saldo ujemne konta. Aby sytuacja ta była możliwa, konieczne jest zawarcie oddzielnej umowy z bankiem.

Proces przyznania debetu wygląda tak samo, jak przy innych produktach kredytowych, czyli sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa oraz wiarygodność w bazach dłużników. Ustalany limit zazwyczaj nie przekracza kilku tysięcy złotych, chociaż można wnioskować o kwoty nawet do 150 tys. zł. Decyzja rozpatrywana jest indywidualnie i zależy również od tego, czy korzystamy z rachunku indywidualnego, czy firmowego w danym banku.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Jak działa on na koncie?

Umowę debetu podpisujemy zazwyczaj na jeden rok, może mieć automatyczną funkcję odnawiania. Zarówno za przyznanie debetu, jak i za jego odnowienie bank może naliczać prowizję.

Dodatkowe środki udostępnione są w ramach naszego rachunku, czyli kiedy saldo rachunku wynosi zero, zaczynamy korzystać z debetu, dokładnie na takiej samej zasadzie jak korzystaliśmy wcześniej z własnego konta, czyli za pomocą karty lub przelewów.

co to jest debet

Debet rozliczany jest w cyklach miesięcznych. Odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty. Jeżeli w danym miesiącu nie skorzystamy z debetu, to nie naliczą nam się żadne dodatkowe koszty za jego posiadanie. Każde zasilenie konta w pierwszej kolejności spłaca debet.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…