Co to jest debet?
Debet (ang. overdraft) powstaje na rachunku bankowym, kiedy wypłacimy z konta więcej pieniędzy, niż na nim było, czyli jest to tzw. saldo ujemne konta. Aby sytuacja ta była możliwa, konieczne jest zawarcie oddzielnej umowy z bankiem.
Proces przyznania debetu wygląda tak samo, jak przy innych produktach kredytowych, czyli sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa oraz wiarygodność w bazach dłużników. Ustalany limit zazwyczaj nie przekracza kilku tysięcy złotych, chociaż można wnioskować o kwoty nawet do 150 tys. zł. Decyzja rozpatrywana jest indywidualnie i zależy również od tego, czy korzystamy z rachunku indywidualnego, czy firmowego w danym banku.
Jak działa on na koncie?
Umowę debetu podpisujemy zazwyczaj na jeden rok, może mieć automatyczną funkcję odnawiania. Zarówno za przyznanie debetu, jak i za jego odnowienie bank może naliczać prowizję.
Dodatkowe środki udostępnione są w ramach naszego rachunku, czyli kiedy saldo rachunku wynosi zero, zaczynamy korzystać z debetu, dokładnie na takiej samej zasadzie jak korzystaliśmy wcześniej z własnego konta, czyli za pomocą karty lub przelewów.
Debet rozliczany jest w cyklach miesięcznych. Odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty. Jeżeli w danym miesiącu nie skorzystamy z debetu, to nie naliczą nam się żadne dodatkowe koszty za jego posiadanie. Każde zasilenie konta w pierwszej kolejności spłaca debet.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu