Debet - Definicja

Co to jest debet?

Debet (ang. overdraft) powstaje na rachunku bankowym, kiedy wypłacimy z konta więcej pieniędzy, niż na nim było, czyli jest to tzw. saldo ujemne konta. Aby sytuacja ta była możliwa, konieczne jest zawarcie oddzielnej umowy z bankiem.

Proces przyznania debetu wygląda tak samo, jak przy innych produktach kredytowych, czyli sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa oraz wiarygodność w bazach dłużników. Ustalany limit zazwyczaj nie przekracza kilku tysięcy złotych, chociaż można wnioskować o kwoty nawet do 150 tys. zł. Decyzja rozpatrywana jest indywidualnie i zależy również od tego, czy korzystamy z rachunku indywidualnego, czy firmowego w danym banku.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Jak działa on na koncie?

Umowę debetu podpisujemy zazwyczaj na jeden rok, może mieć automatyczną funkcję odnawiania. Zarówno za przyznanie debetu, jak i za jego odnowienie bank może naliczać prowizję.

Dodatkowe środki udostępnione są w ramach naszego rachunku, czyli kiedy saldo rachunku wynosi zero, zaczynamy korzystać z debetu, dokładnie na takiej samej zasadzie jak korzystaliśmy wcześniej z własnego konta, czyli za pomocą karty lub przelewów.

co to jest debet

Debet rozliczany jest w cyklach miesięcznych. Odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty. Jeżeli w danym miesiącu nie skorzystamy z debetu, to nie naliczą nam się żadne dodatkowe koszty za jego posiadanie. Każde zasilenie konta w pierwszej kolejności spłaca debet.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…