CIT - Definicja

Co to jest CIT?

CIT jest to skrót od angielskiego “Corporate Income Tax”, czyli podatek od dochodów osób prawnych (np. spółek). Podobnie jak osoby prywatne lub przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą płacą podatek PIT, tak osoby prawne odprowadzają podatek CIT. Do podmiotów objętym obowiązkiem płacenia podatku CIT zalicza się m.in. spółki komandytowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, a także fundacje, grupy kapitałowe, banki czy stowarzyszenia. Podstawę opodatkowania stanowi ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Płatnicy wpłacają co miesiąc lub co kwartał zaliczkę na podatek CIT do właściwego dla siedziby ich działalności urzędu skarbowego. 

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Stawki podatku CIT

Podstawowa stawka CIT wynosi 19%, jednak tzw. nowi oraz mali podatnicy mogą skorzystać z preferencyjnej stawki wynoszącej 9%. Mali podatnicy to przedsiębiorstwa, które w ciągu roku podatkowego (który nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym) nie przekroczyły równowartości 1,2 mln euro przychodu. W przypadku przekroczenia tego limitu, od miesiąca lub kwartału następującego po momencie przekroczenia, muszą przejść na normalną stawkę 19%. Z kolei określenia nowi podatnicy używa się w stosunku do podmiotów, które nie ukończyły jeszcze swojego pierwszego roku podatkowego. Od preferencyjnej stawki CIT występują też pewne wykluczenia, z którymi należy się zapoznać przed skorzystaniem z tego rozwiązania.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…