Komornik - Definicja

Komornik - kto to? Definicja

Komornik, a w zasadzie komornik sądowy, bo to jest pełna nazwa tego zawodu, jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Tym, co odróżnia go chociażby od sędziów czy prokuratorów, jest fakt, iż komornicy nie są zatrudnieni w sądzie, ale działają na własny rachunek, prowadząc działalność gospodarczą.
Zadaniem komornika jest wykonywanie egzekucji sądowych, czyli prowadzenie działań zmierzających do ściągnięcia z majątku dłużnika kwoty wynikającej z orzeczenia sądu. Ma ona pokryć należność wierzyciela. Komornik sądowy nie weryfikuje, czy roszczenie jest zasadne, dąży jedynie do zaspokojenia zobowiązania. Dlatego w toku działań komornika dłużnik nie może już podważać słuszności roszczenia, tego typu zastrzeżenia mógł wnosić w toku postępowania sądowego.

Jakie działania może podjąć komornik?


O tym, czy przekazać sprawę do komornika po wydaniu przez sąd orzeczenia wykonawczego, decyduje wyłącznie wierzyciel. Jeżeli dłużnik po przeprowadzeniu procesu sądowego przystąpi do spłaty zadłużenia, wówczas nie ma potrzeby angażowania komornika. Wierzyciel decyduje także, z jakich środków przymusu ma skorzystać komornik.
Komornik sądowy dysponuje możliwością egzekwowania spłaty należności bezpośrednio z rachunków bankowych dłużnika, z jego wynagrodzenia za pracę lub świadczenia emerytalnego, poprzez zajęcie ruchomości lub nawet nieruchomości. Jednym z dostępnych środków przymusu jest właśnie wkroczenie do miejsca zamieszkania w asyście policji i zajęcie przedmiotów, których zlicytowanie może umożliwić zdobycie środków niezbędnych do pokrycia wartości zobowiązania.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…