Komornik - Definicja

Komornik - kto to? Definicja

Komornik, a w zasadzie komornik sądowy, bo to jest pełna nazwa tego zawodu, jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Tym, co odróżnia go chociażby od sędziów czy prokuratorów, jest fakt, iż komornicy nie są zatrudnieni w sądzie, ale działają na własny rachunek, prowadząc działalność gospodarczą.
Zadaniem komornika jest wykonywanie egzekucji sądowych, czyli prowadzenie działań zmierzających do ściągnięcia z majątku dłużnika kwoty wynikającej z orzeczenia sądu. Ma ona pokryć należność wierzyciela. Komornik sądowy nie weryfikuje, czy roszczenie jest zasadne, dąży jedynie do zaspokojenia zobowiązania. Dlatego w toku działań komornika dłużnik nie może już podważać słuszności roszczenia, tego typu zastrzeżenia mógł wnosić w toku postępowania sądowego.

Jakie działania może podjąć komornik?


O tym, czy przekazać sprawę do komornika po wydaniu przez sąd orzeczenia wykonawczego, decyduje wyłącznie wierzyciel. Jeżeli dłużnik po przeprowadzeniu procesu sądowego przystąpi do spłaty zadłużenia, wówczas nie ma potrzeby angażowania komornika. Wierzyciel decyduje także, z jakich środków przymusu ma skorzystać komornik.
Komornik sądowy dysponuje możliwością egzekwowania spłaty należności bezpośrednio z rachunków bankowych dłużnika, z jego wynagrodzenia za pracę lub świadczenia emerytalnego, poprzez zajęcie ruchomości lub nawet nieruchomości. Jednym z dostępnych środków przymusu jest właśnie wkroczenie do miejsca zamieszkania w asyście policji i zajęcie przedmiotów, których zlicytowanie może umożliwić zdobycie środków niezbędnych do pokrycia wartości zobowiązania.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…