Zadatek - Definicja

Co to jest zadatek? - Definicja

Zadatek stanowi formę pieniężnego lub rzeczowego zabezpieczenia przed zerwaniem umowy. Można go także traktować jako odszkodowanie, gdyby jedna ze stron nie wywiązała się z umowy. Wówczas druga strona może zatrzymać zadatek (jeśli była stroną umowy, która zadatek otrzymała) lub żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (jeśli była stroną wpłacającą zadatek). Z kolei gdy umowa została wykonana, zadatek przeznaczany jest na pokrycie części należności (może też zostać zwrócony, jeśli nie jest możliwe zaliczenie go na poczet zapłaty). Ustawodawca przewiduje jeszcze jedną możliwość, a mianowicie zwrot zadatku bez podwajania jego wysokości. Aby mogło to nastąpić, umowa musi zostać rozwiązana za zgodą obu stron lub muszą pojawić się okoliczności uniemożliwiające wykonanie umowy. Ważne, aby odpowiedzialności za te przeszkody nie ponosiła żadna ze stron lub aby obie strony ponosiły odpowiedzialność za ich wystąpienie. Prawną definicję zadatku można znaleźć w Kodeksie cywilnym, a dokładnie w artykule 394.

Dlaczego nie należy mylić zadatku z zaliczką?

Zadatek często mylony jest z zaliczką. Jest to spowodowane tym, że oba te terminy dotyczą kwoty wpłacanej przez jedną ze stron przy zawieraniu umowy. W żadnym wypadku nie mogą być jednak stosowane zamiennie, ponieważ wiążą się z nimi odmienne konsekwencje. Warunki zwrotu zadatku omówione zostały powyżej, natomiast zaliczka jest zawsze zwracana, bez względu na to, która ze stron ponosi winę za niewywiązanie się z warunków umowy.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…