Co to jest kredyt konsorcjalny?
Kredyt konsorcjalny to kredyt, który udzielany jest przez minimum dwa banki (najczęściej 3 lub 4) poprzez zawarcie wspólnej umowy kredytowej z klientem. Banki w ramach zawartej umowy konsorcjalnej tworzą tzw. konsorcjum. Bank, który organizuje konsorcjum, czyli tzw. bank aranżer, pełni również funkcję agenta konsorcjum, którego zadaniem jest m.in.: rozliczanie kredytu i jego techniczna obsługa.
Otóż celem kredytu konsorcjalnego jest zmniejszenie ryzyka podczas udzielania takiego zobowiązania, a także zagwarantowanie dla kredytobiorcy środków w takiej wysokości, w której mogłoby to przekraczać możliwości jednego banku. Konsorcjum tworzą banki państwowe, prywatne, a także spółdzielcze, w którym definiują to, jakie maksymalne kwoty mogą przeznaczyć na finansowanie projektu inwestycyjnego.
Wiemy już, czym jest kredyt konsorcjalny i co ma na celu. Poznajmy jego rodzaje.
Rodzaje tego typu kredytów
Kredyty konsorcjalne dzielimy ze względu na sposób wykorzystania środków:
- terminowe – czyli takie, które udzielane są w określonym czasie, na konkretny cel. Wypłacane są jednorazowo lub w transzach, a spłata odbywa się na zasadach określonych w umowie,
- rewolwingowe – czyli takie, w ramach których przedsiębiorca może pobrać określoną sumę pieniędzy w wyznaczonym czasie. Określona jest kwota maksymalna, a każda spłata umożliwia dalsze korzystanie z kredytu, aż do wygaśnięcia umowy.
Minimalna kwota kredytu wynosi ok. 100 mln zł. Mogą być niezabezpieczone lub zabezpieczone, a także w innych walutach. Koszt takiego kredytu stanowią: prowizja oraz odsetki ze zmienną stopą procentową.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu