Zmiany w kredytach po Polskim Ładzie – co się zmienia?

zmiany kredytowe polski ład

Obecnie, aby kupić nieruchomość na kredyt, trzeba posiadać wkład własny. Dla wielu osób wymóg ten blokuje dostęp do posiadania swojego mieszkania. Rozwiązaniem w tej sytuacji mają być zmiany, które wejdą w życie w maju tego roku, kiedy to zacznie obowiązywać program “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Poniżej przeczytasz, jakie zmiany kredytowe nastąpią po Polskim Ładzie!

Zmiany w polityce mieszkaniowej po Polskim Ładzie

Nowy polski ład przewiduje szereg zmian w polityce mieszkaniowej. Rząd przede wszystkim chce pomagać w zakupie mieszkań na własność m.in. dzięki zastosowaniu dopłat do kredytów hipotecznych. Dostępne będą również bony mieszkaniowe i pojawi się gwarancja wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Istotną zmianą będzie również brak formalności przy budowie domu jednorodzinnego, o ile nie przekroczy 70m2. 

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Kredyt hipoteczny a wkład własny – co zmieni Nowy Ład?

Aktualne przepisy nie dopuszczają możliwości starania się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Bank nie może kredytować pełnej wartości nieruchomości. Aby uzyskać finansowanie, musimy posiadać minimum 10% wkładu własnego. Przykładowo jeżeli nieruchomość kosztuje 560 tys., to musimy wnieść 56 tys. zł. To spora kwota, do której dochodzą jeszcze koszty urządzania mieszkania, jeżeli kupujemy nieruchomość od dewelopera.

Część osób ma kłopot z uzbieraniem tak wysokiej sumy. Zwłaszcza jeżeli są to osoby młode. To właśnie z myślą o nich powstał program Mieszkanie bez wkładu własnego, który skierowany jest do osób w przedziale wieku 24-40 lat. W ramach programu dostępne będą tzw. gwarancje bankowe realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), które będą stanowić początkowy wkład własny klienta. Maksymalna kwota gwarancji ma wynosić 100 tys zł i ma pokrywać do 40% wartości nieruchomości. Bank otrzyma gwarancję jeżeli uczestnik programu nie poradzi sobie ze spłatą kredytu hipotecznego. Program ten umożliwi zatem nabycie nieruchomości bez konieczności posiadania wkładu własnego. 

polski ład kredyt bez wkładu własnego

Dopłata do kredytu hipotecznego a nowy ład - ile wyniesie?

Ważną zmianą w kontekście kredytów hipotecznych będzie możliwość uzyskania dopłaty, jeżeli w trakcie spłaty urodzi nam się drugie lub kolejne dziecko. Dopłata do kredytu Nowy Ład będzie przekazywana bezpośrednio do banku, jako nadpłata kredytu hipotecznego, czyli nie otrzymamy jej na własne konto bankowe. Nadpłata kredytu będzie nam zmniejszać kapitał pozostały do spłaty. Kwota dopłaty ma być uzależniona od liczby posiadanych dzieci. Pomoc będzie bezzwrotna, czyli nie będziemy musieli jej oddawać. W ramach dopłaty otrzymamy:

 • 20000 zł po urodzeniu drugiego dziecka,
 • 60000 zł po urodzeniu trzeciego dziecka,
 • 20000 zł po urodzeniu czwartego i kolejnego dziecka.

Polski Ład a kredyt bez wkładu własnego – kto będzie mógł skorzystać?

Zarówno kredyt bez wkładu, jak i dopłaty dostępne będą po spełnieniu określonych kryteriów:

 • cena mieszkania nie może przekroczyć limitu określonego w danym regionie,
 • kredyt musi zostać wypłacony w złotówkach, czyli dofinansowanie nie obejmuje kredytów walutowych,
 • okres spłaty kredytu nie może być krótszy niż 15 lat,
 • w trakcie wnioskowania o kredyt i do 5 lat wstecz nikt z członków gospodarstwa domowego, nie może posiadać domu lub mieszkania. Wyjątkiem od tej zasady są rodziny, które posiadają minimum dwoje dzieci. Ważne jest to, że po uzyskaniu preferencyjnego kredytu, aby otrzymać dopłatę, musimy najpierw sprzedać stare mieszkanie.
dopłata do kredytu nowy ład

Dodatkowe opcje wsparcia w polskim nowym ładzie

Gwarancja wkładu własnego i dopłaty do kredytu to nie jedyne opcje, które będą wspierać zakup nieruchomości. W nowym ładzie zaproponowano również:

1. Mieszkaniowy bon społeczny – dostępny dla osób, które nie mają własnego mieszkania, a ich zdolność kredytowa nie pozwala na samodzielne uzyskanie kredytu. Bon jest do wykorzystania na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego albo z przeznaczeniem na wkład mieszkaniowy w spółdzielni. Bony te dostępne będą w kwotach:

 • 5000 w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 10000 w przypadku małżeństwa bez dzieci,
 • 25000 w przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem,
 • 40000 w przypadku małżeństwa z dwójką dzieci.

2. Mieszkaniowy bon rodzinny – przeznaczony dla rodzin wielodzietnych, czyli posiadających 3 dzieci lub dla rodzin, w których są osoby niepełnosprawne. Bon jest do wykorzystania na zakup mieszkania, domu jednorodzinnego lub na jego budowę. Dostępne będą w kwotach:

 • 55000 dla małżeństwa z 3 dzieci,
 • 70000 dla małżeństwa z 4 dzieci,
 • 85000 dla małżeństwa z 5 dzieci,
 • 100000 dla małżeństwa z 6 dzieci.

3. Dom o powierzchni do 70m2 bez formalności sporym ułatwieniem dla osób planujących budowę domu będzie to, że jeżeli powierzchnia nie przekroczy 70 m2, to nie będzie wymagane pozwolenie na budowę. W takim przypadku wystarczy tylko zgłoszenie. Dzięki temu cały proces znacznie przyspieszy. 


Kredyt hipoteczny Polski Ład – od kiedy obowiązują zmiany?

Wprowadzenie nowego ładu wymaga podjęcia szeregu ustaw, dlatego datę wejścia poszczególnych rozwiązań poznamy dopiero w momencie rozpoczęcia procesu legislacyjnego. Wiemy już natomiast, że program Mieszkanie bez wkładu własnego będzie obowiązywać od 27 maja 2022 roku. Część rozwiązań wymaga również opracowania nowego systemu informatycznego, dlatego zmiany mogą wejść nawet 2023 roku.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…