Na czym polega pożyczka pod zastaw samochodu?

pożyczki pod zastaw samochodu

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz wystarczającej zdolności kredytowej? Rozwiązaniem w tej sytuacji może być pożyczka pod zastaw samochodu. W artykule omówimy, na czym polega ta forma i czy warto z niej korzystać.

Co to jest pożyczka pod zastaw samochodu?

Pożyczka pod zastaw samochodu to możliwość uzyskania dodatkowej gotówki w zamian za zabezpieczenie zobowiązania na rzeczy ruchomej, czyli w tym przypadku samochodu. Oznacza to, że w momencie kiedy przestaniemy regulować należności to wierzyciel może żądać przeniesienia własności pojazdu. Oferty te dostępne są w firmach pozabankowych. Działają na podobnych zasadach co pożyczki na raty, czyli możemy pożyczyć wyższe kwoty na dłuższy okres. 

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Pożyczka pod zastaw samochodu to dobra opcja w sytuacji, kiedy nie dysponujemy wystarczającą zdolnością kredytową, żeby otrzymać kredyt w banku lub potrzebujemy środki szybko i chcemy ominąć proces składania bardziej skomplikowane wniosku. Wydanie decyzji kredytowej w banku trwa zazwyczaj dłużej. Konieczne jest również dostarczenie dokumentów dochodowych. O pożyczkę pod zastaw samochodu mogą starać się również osoby zadłużone, a nawet takie, które posiadają komornika na koncie.

Interes pożyczkodawcy zabezpieczony jest w tym przypadku na samochodzie, który może przejść na jego własność, jeżeli przestaniemy spłacać kredyt.

Kto może wnioskować o pożyczkę pod zastaw auta?

Kredyt pod zastaw auta może otrzymać każdy właściciel samochodu, o ile własność ta nie jest dzielona z innymi osobami. Wymaganym dokumentem jest dowód rejestracyjny pojazdu, w którym wpisane są dane osoby ubiegającej się o kredyt. Należy również spełnić podstawowe wymagania tj.:

 • ukończony 18 rok życia,
 • ważny dowód osobisty,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • posiadanie na własność przedmiotowego pojazdu.

Pożyczka pod zastaw samochodu to rozwiązanie dla osób, których zdolność kredytowa nie jest wystarczająca do tego, aby uzyskać kredyt w banku. Dla osób, które mają niski scoring w BIK lub niespłacone zadłużenia.

kredyt pod zastaw auta

Jak otrzymać pożyczkę pod zastaw samochodu?

Pożyczki i kredyty pod zastaw samochodu dostępne są online. Wniosek można złożyć poprzez stronę internetową pożyczkodawców pozabankowych. Wszystkie formalności  załatwimy wygodnie z domu. Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie, warto porównać oferty w dostępnych rankingach.

Wypełnienie wniosku nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Od razu poznasz też maksymalną kwotę pożyczki, o jaką możesz zawnioskować. Wystarczy uzupełnić:

 • markę samochodu,
 • model samochodu,
 • przebieg,
 • datę pierwszej rejestracji.

Konieczne będzie również podanie numeru VIN oraz tablicy rejestracyjnej.

Pożyczka pod zastaw samochodu – wymagane dokumenty

Kredyt pod zastaw auta oprócz podstawowych danych z dowodu osobistego wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów tj.:

 • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
 • potwierdzenie opłacenia polisy OC,
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana.

Część pożyczkodawców wymaga również cesji z polisy AC. Przed podpisaniem umowy, należy zweryfikować potrzebne dokumenty, ponieważ każda firma może mieć indywidualną listę. Odpowiedź na złożony wniosek zazwyczaj przychodzi do 24 godzin.

Co zawiera umowa pożyczki pod zastaw auta?

Umowa kredytu pod zastaw auta to główny dokument, który definiuje prawa i obowiązki dłużnika oraz wierzyciela. Należy zwrócić uwagę na klauzulę przewłaszczenia na zabezpieczenie. Polega ona na przeniesieniu własności pojazdu na wierzyciela. 

Ważne! W umowie pożyczki pod zastaw samochodu musi być informacja o tym, że wierzyciel w momencie spłaty kredytu przez dłużnika, zobowiązuje się do przeniesienia własności na pierwotnego właściciela.

Dodatkowo umowa zawiera standardowe zapisy na temat:

 • kwoty pożyczki,
 • warunków spłaty,
 • terminu spłaty,
 • formy zabezpieczenia,
 • konsekwencji braku spłaty pożyczki.
pożyczka pod zastaw samochodu

O jaką kwotę można wnioskować?

Kwota pożyczki pod zastaw samochodu uzależniona jest od jego wartości. Zdecydowana większość pożyczkodawców udziela kredyt w wysokości 60-80% wartości auta, które będzie zastawiane. Mogą zdarzyć się również sytuacje, w których otrzymamy wyższą kwotę. Pożyczkodawcy indywidualnie rozpatrują wnioski. Dostępne kwoty sięgają nawet 100 tys. zł.

Pożyczka pod zastaw samochodu – zalety i wady

Zaletą pożyczki pod zastaw samochodu jest to, że środki możemy wykorzystać na dowolny cel. Pożyczkodawca nie będzie sprawdzać, na co wydamy udostępnioną gotówkę. Dodatkowe zabezpieczenie sprawia, że oferta ta jest dostępna również dla osób zadłużonych lub takich, które mają negatywne wpisy w BIK lub KRD. Dostępne są wysokie kwoty sięgające do 80% wartości samochodu.

Minusem ofert jest to, że większość pożyczkodawców akceptuje wnioski tylko od właścicieli pojazdów, których auto mające stanowić zabezpieczenie nie przekracza 8-12 lat. Dodatkowo w sytuacji, w której przestaniemy regulować raty, powstaje ryzyko utraty auta. I to jest jedna z najbardziej dotkliwych konsekwencji dlatego, zanim podpiszemy umowę, musimy zastanowić się, czy damy radę wywiązać się z zobowiązania i terminowo spłacić raty.

Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu?

Pożyczka pod zastaw samochodu oczywiście ma sporo zalet. Dostępna jest dla szerokiej grupy potencjalnych klientów. Nie ma skomplikowanego procesu, wszystko odbywa się według uproszczonych procedur. Na pewno warto rozważyć tę opcję w sytuacji, w której bank odmówił nam kredytowania. Z jednej strony to łatwy i szybki sposób na otrzymanie dodatkowej gotówki, ale mamy też ryzyko utraty pojazdu, gdy coś pójdzie nie tak. Oczywiście jest to mniej ryzykowna opcja, niż kredyt pod zastaw mieszkania lub domu, ale też może nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Każdą decyzję należy dokładnie przemyśleć. Ofertą alternatywną może być np. pożyczka na raty na dowód, gdzie nie są stosowane dodatkowe zabezpieczenia. 

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 4

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…