Kto udzieli pożyczki bez BIK i KRD?

Kto udzieli pożyczki bez BIK i KRD

Nagła sytuacja, w której potrzebujemy pilnie dodatkowych środków może przytrafić się każdemu. Jeżeli już wiesz, że posiadasz negatywny wpis w bazach dłużników, a mimo to potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, masz jeszcze szansę otrzymania takiej pożyczki w firmach pozabankowych. Poniżej przeczytasz również jak sprawdzić informacje na swój temat w poniższych bazach i co tak naprawdę się w nich znajduje. Co znajdziesz w niniejszym artykule?

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Do zadań instytucji finansowych należy przekazywanie do BIK wszystkich informacji na temat udzielanych kredytów, a także informacji o złożonym wniosku o kredyt lub pożyczce. W praktyce wygląda to tak, że w momencie uruchomienia kredytu lub pożyczki zaczynają spływać informacje na temat tego jak spłacasz zobowiązanie. Przekazywane dane dotyczą tego, czy regulujesz raty terminowo, czy z opóźnieniem, dlatego dane te będą zarówno pozytywne jak i negatywne. Zatem w BIK będą przetwarzane dane na nasz temat w momencie, kiedy zdecydujemy się na dowolne rozwiązanie kredytowe.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Należy również pamiętać, że do bazy trafiamy niezależnie od kwoty posiadanego zobowiązania.

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia nam pobranie raportu, dzięki któremu możemy sprawdzić, jakie dane na nasz temat widzą instytucje finansowe, u których staramy się o pożyczkę. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej BIK wypełnić formularz i potwierdzić tożsamość za pomocą przelewu na 1 zł wykonanego z własnego rachunku bankowego. Raport można przeglądać na komputerze, tablecie lub telefonie. Znajdziesz również w nim ocenę punktową BIK, czyli tzw. scoring. Punktacja ta pomaga instytucjom finansowym w ocenie ryzyka kredytowego z jakim wiąże się pożyczenie pieniędzy. Oczywiście nie jest to jedyne kryterium brane pod uwagę, ponieważ banki i firmy pożyczkowe mogą akceptować różne poziomy ryzyka w zależności od udzielanego produktu.

Czy dane z BIK można usunąć?

Należy wiedzieć, że BIK jest jedynie administratorem danych i nie ma uprawnień do ich modyfikacji. To prawo bankowe reguluje zasady przekazywania danych, ich przechowywania i wprowadzania ewentualnych zmian. Dozwolone są tylko trzy sytuacje, w których możemy złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK. Wniosek taki składamy w instytucji finansowej odpowiedzialnej za przekazanie tych danych. Następnie instytucja ta składa pisemny wniosek wraz z uzasadnieniem do BIK .

Korekta lub usunięcie danych w BIK możliwe jest tylko sytuacji, kiedy:

 • chcemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym - o ile spłacany był w terminie,
 • minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu – wycofanie zgody na przetwarzanie spowoduje, że nie będzie brany pod uwagę przy ocenie historii kredytowej,
 • chcemy skorygować nieprawdziwe lub nieaktualne dane na swój temat.

Jak działa Krajowy Rejestr Długów?

KRD to największa dostępna baza dłużników. Do rejestru trafiają osoby i firmy zalegające z płatnościami nie tylko w przypadku pożyczek lub kredytów, ale też rachunków za prąd, gaz, wodę itp. W momencie dodania nas do listy dłużników nasze szanse na udzielenie pożyczki drastycznie maleją. KRD przechowuje tylko dane negatywne na nasz temat, w odróżnieniu do BIK. Kwota minimalna naszego zadłużenia za jaką możemy trafić do rejestru to 200 zł w przypadku osób fizycznych i 500 zł w przypadku firm. Zobowiązania te muszą przekroczyć termin na ich uregulowanie o co najmniej 30 dni.

Powodem negatywnego wpisu może być brak uregulowania należności za:

 • abonament radiowo-telewizyjny,
 • abonament za internet, telefon komórkowy,
 • mandat komunikacyjny,
 • media: gaz, prąd, wodę, ogrzewanie.

Łatwo więc zauważyć, że wpisy w KRD nie obejmują tylko danych finansowych, tak jak w przypadku BIK, ale też obejmują wszelkie zaległości z sektora usługowego, administracyjnego, czy handlu.

Dostęp do KRD mają zarówno banki jak i firmy pożyczkowe, więc mogą sprawdzić to czy jesteśmy rzetelnymi klientami i na tej podstawie ocenić naszą wiarygodność. Raport na swój temat możemy pobrać po zalogowaniu się na stronie KRD. Wystarczy założyć konto i potwierdzić swoje dane. Raz na pół roku taki raport możesz pobrać bezpłatnie.

KRD ma 14 dni na aktualizację negatywnego wpisy w sytuacji, kiedy:

 • nastąpi spłata zadłużenia,
 • dług zostanie umorzony przez wierzyciela lub wygaśnie z innych przyczyn,
 • nastąpi zmiana danych, bądź będą nieprawdziwe.

Pożyczki bez BIK i KRD – czy są możliwe?

Tak, pod warunkiem, że wniosek o taką pożyczkę złożysz w firmie pozabankowej. W przypadku banków opcja taka nie będzie możliwa. Wszelkie negatywne wpisy dyskwalifikują nas w staraniu się o oferty bankowe. To jakie firmy udzielają pożyczek przy negatywnych wpisach najlepiej sprawdzać na bieżąco na stronach internetowych. Znajdziesz tam również informację o maksymalnej dostępnej kwocie i warunkach na jakich taka pożyczka jest udzielana. Zazwyczaj będą to chwilówki udzielane online. Oczywiście to, że dana firma w ofercie ma pożyczki bez BIK, czy KRD nie oznacza, że w tych bazach nie będzie nas sprawdzać. Oznacza to po prostu, że weźmie na siebie większe ryzyko udzielając takiego kredytu. W zamian za to może być na przykład wyższe oprocentowanie kredytu, czyli taka pożyczka będzie kosztować więcej. Przed podjęciem decyzji zawsze porównaj oferty różnych pożyczkodawców, dzięki temu możesz wybrać rozwiązanie, które będzie dla ciebie bardziej korzystne. Nie zapominaj również o dokładnym przeczytaniu warunków takiej pożyczki, aby upewnić się wszystkich kosztów związanych z udzieleniem.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 3

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
 • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
 • dotDarmowa usługa
 • dotPrzez telefon i internet
 • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 160000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…