Jaki jest minimalny wkład własny w 2022 roku w różnych bankach?

minimalny wkład własny 2022

Aby otrzymać kredyt hipoteczny w banku, musimy dysponować odpowiednim wkładem własnym. To wymóg konieczny, bez którego uzyskanie dodatkowego finansowania nie będzie możliwe. Oszczędności na pewno będą nam potrzebne, chociaż ich wysokość uzależniona jest od konkretnej oferty banku. Sprawdź, jaki jest minimalny wkład własny 2022 w różnych bankach!

Co to jest wkład własny?

Wkład własny stanowi sumę pieniędzy, jaką kredytobiorca musi wpłacić na poczet zakupu nieruchomości. Posiadanie wkładu własnego jest obowiązkowe i stanowi od 10% wartości nieruchomości. Jego wysokość uregulowana jest w przepisach prawa. Oznacza to, że jeżeli chcemy kupić mieszkanie za kwotę 540 tys. zł, to kwota własnych środków wymagana od nas wyniesie od 54 tys. zł.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Kiedy banki wymagają wkładu własnego?

Banki mają obowiązek wymagania wkładu własnego od potencjalnego kredytobiorcy. Działają zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego. Ile wkładu własnego 2022 należy posiadać?

Na przestrzeni ostatnich lat wysokość wkładu własnego zmieniała się i udział procentowy stawał się coraz wyższy. W roku 2013 wynosił 5%, aktualnie od 2017 roku jego wysokość to minimum 20%. Oferty z niższym wkładem możliwe są tylko dzięki zastosowaniu dodatkowych ubezpieczeń

Poniżej przedstawiamy aktualną tabelę wysokości wkładu własnego z uwzględnieniem ofert najbardziej popularnych banków.

BankMinimalny wkład własny w marcu 2022 roku
Alior Bank10%
Bank Pocztowy20% 
BNP Paribas20% 
BOŚ Bank20% 
BPS Bank10% 
Citi Handlowy20% 
Credit Agricole10% 
ING Bank Śląski20% 
mBank10%
Millennium Bank10%
Pekao SA10%
PKO BP10% 
Santander BP10%

Tak, jak już wspominaliśmy w przypadku wkładów 10% konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że część banków pokrywa za nas ten koszt, np. Bank Millennium, mBank, czy Santander. PKO BP podwyższa marżę o 0,25% do czasu spłaty kredytowanego wkładu, a BOŚ pobiera miesięczną składkę, która wynosi 0,045% od kwoty brakującego wkładu. 

ile wkładu własnego 2022

Minimalny wkład własny – marzec 2022

Zgodnie z rekomendacją KNF minimalny wkład własny na kredyt hipoteczny w roku 2022 musi wynosić co najmniej 20%. Niezależnie od tego czy staramy się o kredyt na zakup mieszkania, budowę domu, czy remont. Oferty z niższym wkładem wiążą się z koniecznością uiszczania dodatkowej opłaty ubezpieczenia od niskiego wkładu. Chociaż są również takie oferty, w których to bank pokryje za nas ten koszt. 

Decydując się na ofertę z 10% wkładem własnym, procent ten obliczamy od wartości całej nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku finansowania zakupu mieszkania wartego 400 000 zł wkład własny musi wynosić 40 tys. zł.

Wkład własny 2022 dla kredytów walutowych

W przypadku kredytów walutowych wkład własny 2022 będzie zdecydowanie wyższy, a jego ostateczna wysokość uzależniona będzie od waluty, w jakiej zostanie udzielony. Kredyty walutowe nie są popularnym rozwiązaniem na rynku polskim, dlatego występują tylko w dwóch bankach.

BankMinimalny wkład własny kredytów walutowych
Alior Bankkredyt hipoteczny w EUR wkład własny 26%
Bank Pekaokredyty hipoteczne w EUR, NOK, SEK:kredyt do 15 lat wkład własny 30%kredyt powyżej 15 lat wkład własny 40%

Co może być wkładem własnym do kredytu hipotecznego?

Najczęściej wkład własny kojarzy nam się z gotówką, ale nie zawsze musi tak być. Oczywiście jest to najbardziej popularna forma, którą wybierają kredytobiorcy, ale warto wiedzieć, że są również inne sposoby akceptowane przez bank.

  • Darowizna jako wkład własny do kredytu 

Najkorzystniej dla kredytobiorcy jeżeli środki w ramach darowizny zostaną przekazane w obrębie zerowej grupy podatkowej. Nie mamy wtedy obowiązku zapłaty podatku od darowizny niezależnie od kwoty, jaką otrzymamy.

  • Środki z PPK na wkład własny

Oszczędzając na przyszłą emeryturę w ramach PPK, mamy możliwość wypłaty środków w celu pokrycia wkładu własnego. Warunkiem jest to, że wnioskujący nie może ukończyć 45 roku życia. Środki te traktowane są jako pożyczka, więc będziemy musieli je zwrócić w ciągu maksymalnie 15 lat.

wkład własny 2022
  • inna nieruchomość 

Najbardziej popularną formą jest działka budowlana, która może stanowić wkład własny w przypadku budowy domu. Jej wartość pokryje wysokość wkładu własnego. Wyceny dokonuje rzeczoznawca.  Bank może wziąć również pod uwagę wartość zrealizowanych już prac na budowie. Materiały budowlane, które zakupiliśmy, czy zaliczkę wpłaconą do dewelopera. Warto zbierać wszystkie paragony i faktury, dzięki którym możliwe będzie udokumentowanie wydanych środków.

Wkładem własnym może być również inna nieruchomość, którą posiadasz. Pod warunkiem, że zadeklarujesz chęć jej sprzedaży. Wartość takiej nieruchomości wyceniana jest przez rzeczoznawcę majątkowego. Ważne będzie to, czy taka nieruchomość obciążona jest inną hipoteką. W tym przypadku rozwiązuje to również problem z gromadzeniem oszczędności przez wiele lat na poczet przyszłego zakupu nieruchomości

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…