Transza kredytu - Definicja

Co to jest transza kredytu?

Transza kredytu to nic innego jak jego część, którą kredytobiorca ma otrzymać od banku w określonym czasie i/lub po spełnieniu określonych warunków. Z wypłatą kredytów w transzach najczęściej można spotkać się przy budowlanych kredytach hipotecznych. Ponieważ budowa domu to długotrwały proces, w którym koszty pojawiają się sukcesywnie wraz z realizowaniem kolejnych etapów, toteż kredytobiorca nie potrzebuje od razu całej kwoty, o jaką ubiegał się we wniosku kredytowym. Kolejna transza kredytu zostaje wypłacana dopiero w momencie, kiedy udokumentowane zostanie ukończenie wcześniejszego etapu budowy. Przykładowo przeznaczeniem pierwszej transzy kredytu może być zakup i uzbrojenie działki, drugiej prace ziemne i wylanie fundamentów, następnie stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty i wreszcie prace wykończeniowe. Cały ten proces zwykle rozłożony jest na 2-3 lata.

Co warto wiedzieć o kredycie w transzach?

Wypłata kredytu w transzach wiąże się z niebagatelnymi korzyściami dla kredytobiorcy. Przez cały okres wypłaty transz korzysta on bowiem z karencji, a więc płaci jedynie odsetki od kapitału, który już do niego trafił. Dopiero po tym, jak ostatnia transza kredytu wpłynie na jego konto, zaczyna faktycznie spłacać kredyt, płacąc raty składające się z odsetek oraz raty kapitałowej.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Oczywiście nie każdy kredyt hipoteczny rządzi się takimi prawami. Trudno wyobrazić sobie, aby zakup gotowego domu lub mieszkania finansowany był w transzach.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…