KRD - co to jest?
Co oznacza skrót KRD? W praktyce KRD to po prostu Krajowy Rejestr Długów. Jest to instytucja zbierająca informacje o dłużnikach, którzy nie regulują terminowo swoich zobowiązań finansowych. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Jak mówi definicja, działalność KRD opiera się na ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Krajowy Rejestr Długów pozwala m.in. zweryfikować wiarygodność naszego kontrahenta, zgłosić dłużnika, a także sprawdzić, czy sami nie figurujemy w rejestrze. Po weryfikację w KRD sięgają także instytucje finansowe przed udzieleniem pożyczki lub firmy telekomunikacyjne przed podpisaniem umowy o świadczenie usług w ramach abonamentu.
Krajowy Rejestr Długów - kto może do niego trafić?
Do rejestru KRD można trafić m.in. za niewywiązywanie się z zobowiązań alimentacyjnych, za niezapłacenie mandatu lub kary finansowej nałożonej przez sąd, za niepokrycie kosztów sądowych, za nieuregulowanie czynszu, rachunków za media lub opłat za abonament, za niespłacanie rat kredytu bądź pożyczki lub za nieopłacanie faktur. Podstawą trafienia do KRD jest zaleganie ze spłatą przez okres wynoszący minimum 60 dni.
W przypadku osób fizycznych wystarczy dług w wysokości 200 zł, a dla przedsiębiorstw próg ten wynosi 500 zł. Po udokumentowaniu faktu uregulowania zobowiązań dłużnik może zostać wykreślony z KRD. Pełna nazwa tej instytucji to: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna, dlatego można też spotkać się ze skrótem KRD BIG S.A. Instytucja rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku, jej siedziba mieści się we Wrocławiu.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu