KRUS - Definicja

KRUS - co to jest? Definicja

Czym jest KRUS? To Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Instytucja państwowa stanowiąca odpowiednik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dla osób utrzymujących się z rolnictwa. Rolnicy podlegają obowiązkowo pod ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jeśli powierzchnia ich użytków rolnych wynosi powyżej 1 ha przeliczeniowego. W przypadku użytków rolnych o mniejszej powierzchni przystąpienie do ubezpieczenia ma charakter dobrowolny. Dobrowolne ubezpieczenie w KRUS obejmuje rolników wraz z małżonkami, domowników, którzy wraz z nimi pracują, a także pomocników rolnika.

Ubezpieczenie KRUS - co obejmuje?

W ramach działalności KRUS wyróżnia się dwa rodzaje ubezpieczeń dla rolników: ubezpieczenie emerytalno-rentowe (źródłem jego finansowania są głównie dotacje z budżetu państwa, składki odprowadzane przez ubezpieczonych rolników stanowią mniejszą część tego ubezpieczenia) oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie (w jego przypadku świadczenia finansowane są jedynie ze składek od rolników). KRUS odprowadza również do NFZ składki na ubezpieczenie zdrowotne dla rolników i ich rodzin, prowadzi rehabilitację rolników oraz zajmuje się orzecznictwem lekarskim przy postępowaniach rentowych lub odszkodowawczych.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi także działalność prewencyjną, mającą na celu zapobieganie wypadkom przy pracy i schorzeniom zawodowym wśród rolników. Wśród zadań dodatkowych KRUS, powierzonych przez państwo, wymienić można realizowanie świadczeń kombatanckich dla inwalidów wojennych. Rolnicy odprowadzają składki do KRUS w wymiarze kwartalnym. Ich wysokość uzależniona jest od powierzchni gospodarstwa wyrażonej w hektarach. 

Zobacz również, co to jest pit rozliczeniowy.

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?
mies.

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

Co to jest umowa ramowa pożyczki
29 października 2021

Zastanawiasz się nad pożyczką, ale nie wiesz, czy umowa, którą masz do podpisania, jest dla Ciebie…

Odpowiedzialność za długi małżonka
28 października 2021

Co wydarzy się w sytuacji, w której Twój współmałżonek zaciągnie kredyt bez Twojej wiedzy i przestanie…

Czy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy?
20 października 2021

Starając się o pożyczkę gotówkową, niekoniecznie chcemy, aby firma pożyczkowa informowała o tym naszego pracodawcę. Zdarzają…