Co to jest EURIBOR? Definicja
EURIBOR (z ang. Euro Interbank Offered Rate) oznacza referencyjną stopę oprocentowania kredytów oraz depozytów międzynarodowych stosowaną w strefie euro, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Ma bezpośredni wpływ na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, innych kredytów konsumpcyjnych, a także lokat w walucie euro.
Wysokość wskaźnika uzależniona jest od danych zebranych podczas panelu, w którym uczestniczy 57 banków. Ich zadaniem jest prezentacja wysokości oprocentowania, po jakim skłonne są udzielić kredytu innym bankom. 15 proc. skrajnych wartości jest odrzucanych, a z pozostałych wylicza się średnią arytmetyczną.
Wyróżnia się EURIBOR: 1M, 2M, 3M, 6M, 9M, 1Y, gdzie M oznacza miesiąc, a Y rok. Dodatkowe wyróżnić możemy:
- SW – stosowany dla transakcji na 1 tydzień,
- 2SW – transakcje dwutygodniowe.
Banki najczęściej ustalają oprocentowanie kredytu na podstawie stawki EURIBOR 3M. Dla klienta oznacza to, że oprocentowanie będzie się zmieniać co 3 miesiące. Do stawki tej doliczana jest również marża banku. Suma tych wartości stanowi oprocentowanie kredytu
Kto ustala stawki EURIBOR?
Wysokość stawek EURIBOR ustalana jest przez Europejską Federację Bankową w Brukseli, do której należą stowarzyszenia bankowe z krajów członkowskich strefy euro. Nadzór nad jej działaniem pełni Komitet Sterujący, w skład którego wchodzi 10 niezależnych ekspertów z dziedziny operacji na rynkach finansowych.
Stawki EURIBOR publikowane są w każdym dniu roboczym o godzinie 11:00 czasu środkowoeuropejskiego.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu