Bezpieczny PESEL – kto może skorzystać z usługi?

Bezpieczny PESEL

Wyłudzenia chwilówek na cudze nazwisko to wciąż aktualny problem, mimo stosowania zaawansowanych systemów zabezpieczeń przez firmy pożyczkowe. Wystarczy skradziony lub zgubiony dowód, aby oszust wziął pożyczkę na nasze dane, dlatego bardzo ważna jest znajomość sposobów, które pomogą w zabezpieczeniu tych danych. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie system Bezpieczny Pesel.

Bezpieczny PESEL – co to jest?

Bezpieczny PESEL to usługa, która umożliwia zastrzeżenie swojego numeru PESEL we współpracujących z systemem pozabankowych firmach pożyczkowych. Oznacza to, że w tych instytucjach uzyskanie pożyczki na zastrzeżony pesel nie będzie możliwe. 

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

System Bezpieczny PESEL powstał w 2017 roku w wyniku współpracy Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych utworzonego przez firmy oferujące chwilówki oraz spółkę CRIF, która specjalizuje się w dostarczaniu systemów dokonujących oceny ryzyka kredytowego. Udostępnione rozwiązanie zapobiegło wyłudzeniom na łączną kwotę ponad 50 mln złotych.

Z systemu Bezpieczny PESEL korzystają między innymi: Provident, Vivus, Wonga, Bocian Pożyczki, Smart Pożyczki, Kuki, Lendon, Hapi Pożyczki. Pełna lista Partnerów znajduje się na stronie serwisu.

Jak działa usługa bezpieczny PESEL?

Na stronie serwisu bezpiecznypesel.pl możemy zastrzec swoje dane w dwóch konkretnych przypadkach:

 • ochrony numeru PESEL przed kradzieżą własnej tożsamości tak, aby zapobiec wyłudzeniom pożyczek w firmach pozabankowych,
 • utraty dokumentów, dla bezpieczeństwa oprócz powiadomienia policji zalecane jest również zastrzeżenie numeru PESEL.

Działanie systemu jest bardzo proste. Po zgłoszeniu zastrzeżenia numeru PESEL, jeżeli pojawi się wniosek zawierający zablokowane dane, to pożyczkodawca automatycznie odrzuci możliwość uzyskania finansowania.

Bezpieczny PESEL – jak się zarejestrować?

Rejestracja do usługi Bezpieczny Pesel możliwa jest wyłącznie online. Do zastrzeżenia niezbędne będzie dołączenie skanu lub zdjęcia dwóch stron dowodu osobistego. Pliki dokumentów wymagają zapisania w formacie: JPG, JPEG lub PGN i dodatkowo nie mogą przekroczyć rozmiaru 1 MB. 

Ważne! Dla bezpieczeństwa załączony skan lub zdjęcie dowodu osobistego powinien zawierać wyłącznie: imię i nazwisko, serię i numer dokumentu oraz numer pesel. Pozostałe dane, tj. data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko rodowe, data wydania oraz termin ważności dokumentu, miejsce wydania dokumentu, zdjęcie twarzy – należy ukryć/ zamazać tak, aby nie były widoczne.

Jak zastrzec PESEL w usłudze Bezpieczny PESEL?

Aby zastrzec dane w systemie Bezpieczny PESEL, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym uzupełniamy:

 • imię i nazwisko,
 • numer pesel,
 • adres mailowy,
 • skan lub zdjęcie dowodu osobistego,
 • akceptację zapoznania się z Regulaminem usługi.

Następnie klikamy – ZASTRZEGAM PESEL. W kolejnym kroku należy zalogować się na skrzynkę pocztową i wejść w link aktywacyjny, dzięki czemu potwierdzimy zgłoszenie. 

Powyższe kroki umożliwią otrzymanie kodu weryfikacyjnego na podany adres mailowy. Jest on niezbędny do zalogowania się w systemie bezpieczny PESEL. Po zalogowaniu możliwe będzie sprawdzenie statusu naszego zgłoszenia. 

System Bezpieczny Pesel umożliwia również zastrzeganie numeru pesel w sytuacji, w której zgubiliśmy lub został nam skradziony dowód osobisty. Opcja ta dostępna jest w zakładce UTRATA DOKUMENTÓW. Wybieramy zastrzeżenie tymczasowe, bo wtedy mamy 30 dni na dostarczenie skanu nowego dokumentu tożsamości.

Ile kosztuje usługa Bezpieczny PESEL?

Koszt usługi Bezpieczny PESEL wynosi 0 zł. Oznacza to, że swój PESEL lub dokument tożsamości zastrzeżemy bezpłatnie. Darmowe jest zarówno zastrzeżenie, jak i wycofanie numeru pesel z baz danych.

Jak chronić swój PESEL? Pozostałe opcje

Zaletą Bezpiecznego PESELU jest to, że do bazy możemy dopisać się bezpłatnie. A samo dopisanie zabezpiecza nasze dane przed zaciągnięciem pożyczki pozabankowej w najbardziej popularnych firmach. Natomiast wadą Bezpiecznego PESELU jest to, że dane zabezpieczone są tylko w wybranych instytucjach. Brak jest również dodatkowych usług np. w postaci powiadomień o użyciu numeru pesel w złożonych wnioskach o pożyczkę. 

Oprócz Bezpiecznego PESELU do wyboru mamy również dwie inne usługi, które pomagają zabezpieczyć dane:

 • Chroń PESEL – tworzony we współpracy z KRD (Krajową Radą Długów). Koszt takiej usługi w pakiecie podstawowym wynosi 175 zł / rok. System ten nie ma opcji zablokowania możliwości wzięcia pożyczki lub kredytu na nasze dane, a jedynie informuje o zapytaniu o dane w KRD. Nie ma również możliwości zastrzeżenia dokumentu. Uczestnikami systemu jest aktualnie ponad 320 banków komercyjnych i spółdzielczych, 150 firm pożyczkowych i 15 firm telekomunikacyjnych. Chroń PESEL, udostępnia również pobieranie raportów na nasz temat i dopisywanie dłużników do baz.
 • Alerty BIK – udostępnione przez Biuro Informacji Kredytowej. Koszt takiej usługi w pakiecie podstawowym wynosi 24 zł / rok. System informuje o każdym zapytaniu w BIK lub BIG o nasze dane. Nie blokuje możliwości wzięcia pożyczki, ale umożliwia zastrzeganie dokumentów. Uczestnikiem systemu są wszystkie banki oraz około 70 firm pozabankowych.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
 • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
 • dotDarmowa usługa
 • dotPrzez telefon i internet
 • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

30 grudnia 2021

Każdy z nas prędzej, czy później zmierzy się z decyzją o remoncie mieszkania lub domu. Jest…

27 grudnia 2021

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Sytuacje, w których możemy zrobić to za…

22 grudnia 2021

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz wystarczającej zdolności kredytowej? Rozwiązaniem w tej sytuacji może być pożyczka…