Co to jest inkaso?
Inkaso stanowi formę bezgotówkowych rozliczeń między firmami. Korzystają z nich przedsiębiorstwa, które mają do siebie zaufanie.
Inkaso przebiega w następujący sposób: sprzedający, czyli dostawca towaru, składa w swoim banku polecenie, aby ten pobrał należność od nabywcy, czyli odbiorcy towaru. Do polecenia dołącza dokumenty potwierdzające wysłanie towaru oraz upoważniające do jego odbioru. Bank podawcy przesyła dokumenty do banku nabywcy, który zwraca się do swojego klienta o zapłatę. Nabywca towaru otrzyma wspomniane dokumenty w momencie uregulowania zapłaty za towar.
Korzyści wynikające z inkaso
Wynikają z tego korzyści zarówno dla strony sprzedającej, jak i nabywającej towar. Bank czuwa nad prawidłowym przebiegiem transakcji (realizacją płatności i przekazaniem dokumentów), wobec tego sprzedawca może bez ryzyka wysłać towar, za który nie otrzymał płatności z góry, ponieważ wie, że nabywca nie otrzyma dokumentów uprawniających do dysponowania tym towarem, dopóki nie uiści zapłaty. Z kolei kupującemu inkaso ułatwia utrzymanie płynności finansowej, ponieważ dzięki niemu nie musi mrozić swoich środków na czas transportu towaru. Może zapłacić za towar dopiero w momencie, kiedy ten dotarł już na miejsce, a także po zapoznaniu się z przedstawionymi przez sprzedającego dokumentami. W praktyce gospodarczej można spotkać się z licznymi rodzajami inkasa, między innymi z inkaso gwarantowanym, inkaso natychmiastowym, inkaso gotówkowe czy też inkaso eksportowe.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu