Na czym polega wyłudzenie pożyczki i jak się przed nim uchronić?

wyłudzenie pożyczki

Wyłudzenie pożyczki to niestety popularna forma oszustwa, z jaką możemy coraz częściej spotkać się w codziennym życiu. Pojawia się coraz więcej metod, dlatego warto być czujnym nie tylko podczas podawania swoich danych osobowych w internecie. W artykule przeczytasz, na czym polega wyłudzenie pożyczki i jak się przed nim uchronić.

Co to znaczy wyłudzenie kredytu?

Zgodnie z definicją wyłudzenia kredytu należy do grupy przestępstw polegających na posłużeniu się danymi osoby trzeciej w celu zaciągnięcia pożyczki lub innego zobowiązania finansowego. Przykładem może być sytuacja, w której skradziono nam dowód osobisty, a następnie zaciągnięto pożyczkę na podstawie tego dokumentu. Do wyłudzenia może dojść również online, gdzie mogą zostać skradzione na nasze dane osobowe. Celem oszustów jest uzyskanie środków finansowych tak, aby nie zostały one z nimi powiązane. Oszust może kontaktować się z ofiarą, ale też nie musi mieć z nią w ogóle do czynienia. Osoba, która padła ofiarą przestępstwa, najczęściej dowiaduje się o tym, kiedy zaczyna dostawać zawiadomienia z banku o konieczności uregulowania należności.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Na czym polega wyłudzenie pożyczki przez internet?

Do wyłudzenia pożyczki najczęściej dochodzi właśnie przez internet. Sytuacja ta może wynikać z faktu, że aktualnie właściwie każdy ma do niego dostęp i niewielu z nas zastanawia się nad zagrożeniami, które mogą być z tym związane. Nie zawsze zachowujemy się ostrożnie i często na przykład akceptujemy różne zgody, których nie czytamy. Wchodzimy też na podejrzanie wyglądające strony internetowe. Nie stosujemy zabezpieczeń w postaci programów antywirusowych. Zagrożeń jest bardzo dużo i czasem wystarczy chwila naszej nieuwagi. Oczywiście zaciągnięcie pożyczki na cudze dane nie jest aż tak proste. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe stosują szereg zabezpieczeń. Aby otrzymać pożyczkę online, konieczne jest np. wykonanie przelewu weryfikacyjnego z własnego rachunku bankowego. Część firm, zanim udzieli chwilówki, rozmawia również telefonicznie z potencjalnym klientem. Mimo tego do wyłudzeń dochodzi każdego dnia, dlatego należy zachować ostrożność podczas udostępniania danych w sieci.

ile grozi za wyłudzenie kredytu

Ile grozi za wyłudzenie kredytu? Odpowiedzialność karna

Polskie prawo wyłudzenie pożyczki lub kredytu może zakwalifikować jako:

 • oszustwo kredytowe – oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat,
 • oszustwo zwykłe – wymiar kary wynosi od 6 miesięcy do 8 lat.

Zdarza się również sytuacja, w której przestępstwo kwalifikuje się pod oba te czyny lub następuje zawieszenie kary. Ta ostatnia możliwość może być brana pod uwagę np. w sytuacji, w której oskarżony nie był do tej pory karany. 

Gdzie można zgłosić wyłudzenie kredytu lub pożyczki?

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się na policję, gdzie musimy zgłosić fakt, że padliśmy ofiarą oszustwa. Biorąc pod uwagę, że jest to wyłudzenie na skradziony dowód, to powinniśmy również jak najszybciej zastrzec dowód osobisty. Czynność tę można zrobić w dowolnym banku, nie tylko swoim. Najlepiej skontaktować się z infolinią. Następny krok to unieważnienie dowodu w urzędzie i złożenie wniosku o wydanie nowego. 

Fakt wyłudzenia pożyczki należy również zgłosić do instytucji, w której kredyt został wyłudzony. Aby to zrobić konieczne będzie przedłożenie otrzymanego od policji zaświadczenia o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Czynności windykacyjne powinny zostać zawieszone do czasu wyjaśnienia sprawy.

wyłudzenie kredytu

Wyłudzenie pożyczki – jak sprawdzić, czy miało miejsce?

Ofiara może nie być świadoma przez pewien, że na jej dane został wyłudzony kredyt, dlatego warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją. Sposób mamy kilka. Jednym z najbardziej popularnych są alerty BIK, dzięki którym otrzymujemy w czasie rzeczywistym powiadomienie o tym, że ktoś sprawdzał nasze dane w BIK. Dzięki temu możemy zareagować w czasie rzeczywistym i zablokować zaciągnięcie pożyczki na nasze dane. Z raportu BIK możemy pobrać również Raport o sobie, który umożliwia sprawdzenie aktualnych zobowiązań. Przeczytaj również: Jak udowodnić, że nie brałeś pożyczki?

Jak uchronić się przed wyłudzeniem pożyczki?

Oczywiście najlepszym sposobem ochrony przed wyłudzeniem kredytu jest zachowanie ostrożności i zdrowy rozsądek. Trudno bowiem zakładać, że nagle odezwał się do nas ktoś z zagranicy z informacją o wygranej lub spadku. Niestety to częste sytuacje, w których dochodzi do wyłudzenia danych od potencjalnych ofiar.

Pamiętaj również, że:

 • pracownicy banku nigdy nie poproszą o dane logowania, tym bardziej o dane kart płatniczych swoich klientów,
 • klikanie w linki pochodzące z adresów mailowych lub w takie, które otrzymaliśmy na numer telefonu to najprawdopodobniej potencjalne oszustwo, zwłaszcza jeżeli linki te przekierowują do logowania się na stronę banku,
 • wysyłanie pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście to również oszustwo,
 • nie przesyłaj skanów dowodów, jeżeli nie potrafisz w odpowiedni sposób zabezpieczyć danych,
 • używaj mocnych haseł do logowania na konto bankowe. 

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…