Jak udowodnić, że nie brałeś pożyczki?

Jak udowodnić, że nie brałem pożyczki

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, co piąty Polak miał negatywną sytuację związaną z bezpieczeństwem swoich danych osobowych, np. gubiąc dowód osobisty lub tracąc hasło do konta, czy skrzynki mailowej. Jedną z konsekwencji może być wyłudzenie pożyczki na nasze dane. Co zrobić w takiej sytuacji i jak udowodnić, że nie brałeś pożyczki? To podstawowe pytania, na które odpowiemy w poniższym artykule.

Kredyt na skradziony dowód - na czym polega wyłudzenie pożyczki?

Każde wyłudzenie pożyczki lub kredyt na skradziony dowód to oszustwo, które polega na podszyciu się pod inną osobę i zaciągnięciu na jej dane zobowiązania. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, np. posługując się cudzym dokumentem tożsamości. Oszuści mogą pojawić się w placówce bankowej lub firmie pożyczkowej i na taki dowód zawnioskować o pożyczkę. Skradziony dowód może posłużyć również do wnioskowania o pożyczkę online. Na taki dowód można również założyć rachunek bankowy, który posłuży do weryfikacji tożsamości w firmie pożyczkowej.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

WAŻNE: Zgubiony lub skradziony dokument tożsamości należy niezwłocznie zastrzec! Najłatwiej zrobić to poprzez kontakt telefoniczny z infolinią banku. Kradzież należy również zgłosić na policji. Czas, w jakim to zrobimy ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Kolejną metodą wyłudzeń jest tzw. phishing. Polega na wysyłaniu zainfekowanych wirusem wiadomości SMS lub mailowych. Kliknięcie linku powoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania na naszym telefonie lub laptopie, dzięki temu oszust pozyskuje dane, niezbędne do zaciągnięcia pożyczki. Przestępcy zakładają również fikcyjne sklepy internetowe, w których podajemy dane. Podsyłają nam różnego rodzaju linki promocyjne, ankiety do wypełnienia, linki do stron internetowych podobnych do tych, na których logujemy się do naszego banku itd.

Jakie dane są potrzebne do wyłudzenia kredytu? Pożyczka bez podpisu

Pożyczanie online to aktualnie jeden z najbardziej popularnych sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Pożyczka bez wychodzenia z domu, zwłaszcza w dobie pandemii, ma coraz więcej zwolenników. To zdecydowana oszczędność czasu i najczęściej proste formalności do spełnienia. Zastanawiasz się zatem, jakie dane są potrzebne do wyłudzenia kredytu? Do uruchomienia takiej pożyczki, nie potrzeba naszego podpisu na dokumentach w formie papierowej, czyli pożyczka bez podpisu jest możliwa. Umowę pożyczki akceptujemy elektronicznie. Mimo stosowania zabezpieczeń przez banki i firmy pożyczkowe, wyłudzenia pożyczki ciągle się zdarzają, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na nasze dane i co zrobić w takiej sytuacji. 

Kredyt na skradziony dowód - jak sprawdzić, czy padłeś ofiarę oszusta?

W sytuacji, w której podejrzewasz, że mogłeś paść ofiarą oszustwa i ktoś wziął na Ciebie kredyt, w pierwszej kolejności sprawdź dane w biurach informacji gospodarczej. Do najważniejszych należy Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Odnajdziesz tam wszystkie pożyczki bankowe, a także firm pożyczkowych, które współpracują z biurem. BIK umożliwia nam również weryfikację tego, kto w ostatnim czasie wysyłał zapytania o nasze dane. Jeżeli takie się pojawią, należy jak najszybciej skontaktować się z firmą, która tam widnieje, aby zapobiec potencjalnemu wyłudzeniu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczki?

jak udowodnić, że nie brałem pożyczki

Jak udowodnić, że nie brałeś pożyczki? Instrukcja krok po kroku

Niestety o tym, że ktoś wziął na nas pożyczkę, najczęściej dowiadujemy się, gdy otrzymujemy wezwanie do zapłaty nieuregulowanego zobowiązania. Jak udowodnić, że nie brałeś pożyczki?

  • ZASTRZEŻ DOKUMENT – najszybciej zrobisz to poprzez infolinię/ oddział swojego banku. Jeżeli zastrzeżenia chcesz dokonać w innym banku, to musisz sprawdzić na stronie dokumentyzastrzezone.pl, które banki przyjmują takie zgłoszenia. W przypadku korzystania z e-dowodów wydanych po 4 marca 2019 roku dokument ten możemy zastrzec również na stronie internetowej lub bezpośrednio w urzędzie.
  • ZRÓB ZGŁOSZENIE NA POLICJI – zawiadomienie o przestępstwie będzie niezbędne do tego, aby skierować sprawę na drogę sądową. Podczas postępowania będziemy musieli udowodnić, że to nie my wzięliśmy pożyczkę. 
  • POWIADOM FIRMĘ POŻYCZKOWĄ – w tym celu konieczne będzie dostarczenie potwierdzenia złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na policji. Na tej podstawie firma pożyczkowa wstrzyma czynności windykacyjne, do momentu ogłoszenia wyroku w tej sprawie.

Sprawa o kredyt na skradziony dowód w e-Sądzie

Może zdarzyć się również sytuacja, w której wezwanie do zapłaty w ogóle do nas nie dotrze, ponieważ we wniosku o pożyczkę będzie podany nieprawdziwy adres. Brak reakcji na pismo w tym przypadku jest oczywiste, więc wierzyciel skieruje sprawę do e-Sądu. W wyniku postępowania powstanie nakaz zapłaty, dzięki któremu firma pożyczkowa zaangażuje w sprawę komornika.

Komornik natomiast w szybki sposób ustali nasz prawidłowy adres i doręczy nam nakaz w sprawie o kredyt na skradziony dowód. Aby uniknąć egzekucji komorniczej, należy niezwłocznie zgłosić sprzeciw wobec nakazu wystawionego przez e-Sąd. Sprawa przeniesie się wtedy z sądu wirtualnego do tradycyjnego i będziemy mieli szansę udowodnić, że to nie nasza pożyczka. 

Jak udowodnić, że nie brałeś pożyczki? Podsumowanie

Do tego, aby udowodnić, że nie brałeś pożyczki nie wystarczą same zeznania. Konieczne będzie zebranie materiału dowodowego. Dowody będą uzależnione przede wszystkim od sposobu, w jaki pożyczka została uruchomiona. Jeżeli umowa została zawarta: Dowody będą uzależnione przede wszystkim od sposobu, w jaki pożyczka została uruchomiona. Jeżeli umowa została zawarta:

  • telefonicznie – może wystarczyć nagranie rozmowy, w którym udowodnimy, że to nie nasz głos,
  • pisemnie – konieczna będzie pomoc biegłego grafologa, który potwierdzi, że to nie nasze pismo,
  • online – dowodem najczęściej będzie to, że środki z pożyczki nie wpłynęły na nasze konto, pomocny będzie również fakt zgłoszenia na policji utarty dowodu osobistego.

Kradzież tożsamości i wzięcie kredytu na skradziony dowód wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Należy zadbać nie tylko o fizyczne bezpieczeństwo naszych dokumentów tożsamości, ale również korzystać z bankowości w bezpieczny sposób.

Oceń wpis

Średnia ocena 4.3 / 5. Oddanych głosów: 9

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…