Jak udowodnić, że nie brałem pożyczki?

Jak udowodnić, że nie brałem pożyczki

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, co piąty Polak miał negatywną sytuację związaną z bezpieczeństwem swoich danych osobowych, np. gubiąc dowód osobisty lub tracąc hasło do konta, czy skrzynki mailowej. Jedną z konsekwencji może być wyłudzenie pożyczki na nasze dane. Co zrobić w takiej sytuacji i jak udowodnić, że nie brałem pożyczki? To podstawowe pytania, na które odpowiemy w poniższym artykule.

Na czym polega wyłudzenie pożyczki?

Każde wyłudzenie kredytu lub pożyczki to oszustwo, które polega na podszyciu się pod inną osobę i zaciągnięciu na jej dane zobowiązania. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, np. posługując się skradzionym dowodem osobistym. Oszuści mogą pojawić się w placówce bankowej lub firmie pożyczkowej i na taki dowód zawnioskować o pożyczkę. Skradziony dowód może posłużyć również do wnioskowania o pożyczkę online. Na taki dowód można również założyć rachunek bankowy, który posłuży do weryfikacji tożsamości w firmie pożyczkowej.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

WAŻNE: Zgubiony lub skradziony dokument tożsamości należy niezwłocznie zastrzec! Najłatwiej zrobić to poprzez kontakt telefoniczny z infolinią banku. Kradzież należy również zgłosić na policji. Czas, w jakim to zrobimy ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Kolejną metodą wyłudzeń jest tzw. phishing. Polega na wysyłaniu zainfekowanych wirusem wiadomości SMS lub mailowych. Kliknięcie linku powoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania na naszym telefonie lub laptopie, dzięki temu oszust pozyskuje dane, niezbędne do zaciągnięcia pożyczki. Przestępcy zakładają również fikcyjne sklepy internetowe, w których podajemy dane. Podsyłają nam różnego rodzaju linki promocyjne, ankiety do wypełnienia, linki do stron internetowych podobnych do tych, na których logujemy się do naszego banku itd.

Czy jest możliwa pożyczka bez podpisu?

Pożyczanie online to aktualnie jeden z najbardziej popularnych sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Pożyczka bez wychodzenia z domu, zwłaszcza w dobie pandemii, ma coraz więcej zwolenników. To zdecydowana oszczędność czasu i najczęściej proste formalności do spełnienia. Do uruchomienia takiej pożyczki, nie potrzeba naszego podpisu na dokumentach w formie papierowej, czyli pożyczka bez podpisu jest możliwa. Umowę pożyczki akceptujemy elektronicznie. Mimo stosowania zabezpieczeń przez banki i firmy pożyczkowe, wyłudzenia pożyczki ciągle się zdarzają, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na nasze dane i co zrobić w takiej sytuacji. 

Jak dowiedzieć się, czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane?

W sytuacji, w której podejrzewasz, że mogłeś paść ofiarą oszustwa, w pierwszej kolejności sprawdź dane w biurach informacji gospodarczej. Do najważniejszych należy Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Odnajdziesz tam wszystkie pożyczki bankowe, a także firm pożyczkowych, które współpracują z biurem. BIK umożliwia nam również weryfikację tego, kto w ostatnim czasie wysyłał zapytania o nasze dane. Jeżeli takie się pojawią, należy jak najszybciej skontaktować się z firmą, która tam widnieje, aby zapobiec potencjalnemu wyłudzeniu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczki?

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie pożyczkę?

Niestety o tym, że ktoś wziął na nas pożyczkę, najczęściej dowiadujemy się, gdy otrzymujemy wezwanie do zapłaty nieuregulowanego zobowiązania. Co wtedy zrobić?

  • ZASTRZEŻ DOKUMENT – najszybciej zrobisz to poprzez infolinię/ oddział swojego banku. Jeżeli zastrzeżenia chcesz dokonać w innym banku, to musisz sprawdzić na stronie dokumentyzastrzezone.pl, które banki przyjmują takie zgłoszenia. W przypadku korzystania z e-dowodów wydanych po 4 marca 2019 roku dokument ten możemy zastrzec również na stronie internetowej lub bezpośrednio w urzędzie.
  • ZRÓB ZGŁOSZENIE NA POLICJI – zawiadomienie o przestępstwie będzie niezbędne do tego, aby skierować sprawę na drogę sądową. Podczas postępowania będziemy musieli udowodnić, że to nie my wzięliśmy pożyczkę. 
  • POWIADOM FIRMĘ POŻYCZKOWĄ – w tym celu konieczne będzie dostarczenie potwierdzenia złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na policji. Na tej podstawie firma pożyczkowa wstrzyma czynności windykacyjne, do momentu ogłoszenia wyroku w tej sprawie.

Sprawa o wyłudzoną pożyczkę w e-Sądzie

Może zdarzyć się również sytuacja, w której wezwanie do zapłaty w ogóle do nas nie dotrze, ponieważ we wniosku o pożyczkę będzie podany nieprawdziwy adres. Brak reakcji na pismo w tym przypadku jest oczywiste, więc wierzyciel skieruje sprawę do e-Sądu. W wyniku postępowania powstanie nakaz zapłaty, dzięki któremu firma pożyczkowa zaangażuje w sprawę komornika.

Komornik natomiast w szybki sposób ustali nasz prawidłowy adres i doręczy nam nakaz. Aby uniknąć egzekucji komorniczej, należy niezwłocznie zgłosić sprzeciw wobec nakazu wystawionego przez e-Sąd. Sprawa przeniesie się wtedy z sądu wirtualnego do tradycyjnego i będziemy mieli szansę udowodnić, że to nie nasza pożyczka. 

Jak udowodnić, że nie brałem pożyczki?

Do tego, aby udowodnić, że to nie nasza pożyczka, nie wystarczą same zeznania. Konieczne będzie zebranie materiału dowodowego. Dowody będą uzależnione przede wszystkim od sposobu, w jaki pożyczka została uruchomiona. Jeżeli umowa została zawarta:

  • telefonicznie – może wystarczyć nagranie rozmowy, w którym udowodnimy, że to nie nasz głos,
  • pisemnie – konieczna będzie pomoc biegłego grafologa, który potwierdzi, że to nie nasze pismo,
  • online – dowodem najczęściej będzie to, że środki z pożyczki nie wpłynęły na nasze konto, pomocny będzie również fakt zgłoszenia na policji utarty dowodu osobistego.

Kradzież tożsamości wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Należy zadbać nie tylko o fizyczne bezpieczeństwo naszych dokumentów tożsamości, ale również korzystać z bankowości w bezpieczny sposób.

Oceń wpis

Średnia ocena 4 / 5. Oddanych głosów: 4

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?
mies.

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

Co to jest umowa ramowa pożyczki
29 października 2021

Zastanawiasz się nad pożyczką, ale nie wiesz, czy umowa, którą masz do podpisania, jest dla Ciebie…

Odpowiedzialność za długi małżonka
28 października 2021

Co wydarzy się w sytuacji, w której Twój współmałżonek zaciągnie kredyt bez Twojej wiedzy i przestanie…

Czy firmy pożyczkowe dzwonią do pracodawcy?
20 października 2021

Starając się o pożyczkę gotówkową, niekoniecznie chcemy, aby firma pożyczkowa informowała o tym naszego pracodawcę. Zdarzają…