Instantor – jak działa i czy jest bezpieczny?

Instantor

Jedną z podstawowych zachęt, za pomocą której pożyczkodawcy chcą zachęcić klienta do skorzystania z ich usług jest praktyczny brak formalności i szybki proces przekazania środków. Czy jednak jest tak rzeczywiście? Odpowiedź jest prosta – nie. Proces składania wniosku o pożyczkę wiąże się przykładowo z koniecznością dokonania weryfikacji tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy.

W jaki sposób taka weryfikacja przebiega? Może to być np. często spotykany weryfikacyjny przelew albo usługa Instantor. Jak to działa? Czy jest to bezpieczne? Zachęcamy do zgłębienia wiedzy w tym zakresie.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Przelew weryfikacyjny jako podstawowa metoda weryfikacji klienta

Istotą szybkich pożyczek bez tzw. zbędnych formalności, czyli w ujęciu potocznym – „chwilówek”, jest możliwość uzyskania przez pożyczkobiorcę środków finansowych w trybie niemal natychmiastowym. Podkreślenia wymaga jednak sformułowanie „niemal” – oznacza to bowiem, że nawet najbardziej przyjazna klientowi pozabankowa instytucja finansowa, zanim udzieli „chwilówki” zawsze będzie chciała dokonać skutecznej weryfikacji chętnego pożyczkobiorcy.  Jak się tego najczęściej dokonuje?

Poprzez sprawdzenie zdolności finansowej, co wiąże się z weryfikacją bilansu dochodów i wydatków w ujęciu miesięcznym. Możliwe jest również sprawdzenie historii pożyczkowej potencjalnego klienta czy tego, w jaki sposób spłacał on rat,y czy opłacał rachunki za telefon. Wykorzystuje się wreszcie ERIF lub BIG, czyli rejestry dłużników.

Poza weryfikacją klienta pod względem jego wiarygodności do spłacania zaciągniętej pożyczki, podstawową formą sprawdzenia klienta jest również weryfikacja jego danych osobowych, czy wpisane w formularzu informacje są zgodne z prawdą.

Podstawową formą takiej weryfikacji osobowej jest tzw. przelew weryfikacyjny, który polega na wykonaniu przez przyszłego pożyczkobiorcę przelewu środków o symbolicznej wartości np. 1 zł na wskazany nr rachunku. Skuteczność tej metody polega na natychmiastowym porównaniu danych właściciela rachunku. Jednakże może to też wydłużyć proces uzyskania środków nawet do jednego dnia, dlatego też instytucje parabankowe coraz częściej sięgają do drugiej metody weryfikacji, jaką jest usługa Instantor.

Instantor – na czym polega usługa?

Jest to metoda, dzięki której weryfikacja danych osobowych oraz zdolności do zaciągnięcia pożyczki odbywa się bez konieczności dokonania przelewu weryfikacyjnego. Jest to rozbudowany system, który umożliwia pożyczkodawcy pobranie całej historii rozliczeń na wskazanym rachunku bankowym klienta. Specjalne algorytmy pozwalają uzyskać w ten sposób specjalny raport, dający obraz rzeczywistej zdolności kredytowej danej osoby.

WAŻNE: Usługa Instantor nie wymaga obsługi przez pracownika pożyczkodawcy, co dodatkowo zapewnia klientowi ochronę jego prywatności. Dzieje się to na takiej samej zasadzie, jak tożsama usługa KkontoConnetct.

Zalety usługi Instantor - podstawowe korzyści dla pożyczkobiorców i pożyczkodawców

Do najważniejszych korzyści pożyczkobiorcy, wynikających z użycia usługi Instantor zalicza się:

 • optymalizację czasu weryfikacji danych klienta przez instytucję pozabankową;
 • bezpieczeństwo procesu weryfikacji.

Z kolei dla instytucji parabankowej korzyści te sprowadzają się przede wszystkim do:

 • skutecznej weryfikacji danych klienta;
 • skutecznej weryfikacji zdolności pożyczkowej klienta;
 • minimalizacji ryzyka obsługi osób fałszujących swoją sytuację finansową.

Usługa Instantor – jak dokładnie jest sprawdzana historia transakcji?

Specjalnie zaprogramowane algorytmy pozwalają dokonać szczegółowej analizy zdolności finansowej pożyczkodawcy na podstawie pobranych danych dotyczących:

 • opłacania rachunków i innych opłat o charakterze stałym;
 • spłacania wszelkich zobowiązań;
 • wydatkowania środków na cele konsumpcyjne;
 • wysokości uzyskiwanych przychodów z tytułu wynagrodzenia.

WAŻNE: weryfikowane są wyłącznie wyżej wymienione dane. Dlatego przyszli klienci danej instytucji parabankowej mogą czuć się bezpieczni, że zebrane dane nie zostaną wykorzystane w jakimkolwiek innym celu.

Jak wygląda raport Instantor?

Automatyczna weryfikacja wyżej wskazanych danych, wydobytych z historii transakcji rachunku bankowego potencjalnego klienta, staje się podstawą do wygenerowania specjalnego raportu. Takie sprawozdanie może zawierać przykładowo takie dane w ujęciu miesięcznym, jak:

 • łączna i uśredniona ilość transakcji;
 • uśredniona wysokość wpływów;
 • uśredniona wysokość wydatków;
 • uśrednione saldo rachunku;
 • ilość zobowiązań podlegających spłacie oraz ich całkowita lub uśredniona wartość;
 • waluta rozliczeniowa konta.

Bezpieczeństwo usługi Instantor - warto zapamiętać

Dane uzyskiwane przez instytucje parabankowe wskutek usługi Instantor mogą budzić obawy samych klientów. Wynika to z podstawowego faktu, że dotyczą mocno chronionej przed osobami trzecimi prywatności. Ale czy jest się czego obawiać? Zdecydowanie nie, ponieważ algorytmy Instantor nie wykraczają poza jasno określony zakres zleconego zadania, jakim jest weryfikacja wyżej wskazanych danych.

Co więcej, usługa Instantor nie uzyskuje żadnego dostępu ani wglądu do danych logowania użytkownika konta, czy nawet jego szczegółowych danych osobowych.

I najważniejsze, za systemem Instantor stoi spółka o ugruntowanej pozycji na rynku finansowym, o wieloletnim doświadczeniu i mająca faktyczny wpływ na rozwój bankowości w Europie – Instantor AB. Zaufanie, które budzi sama firma, jak oferowana usługa sprawiają, że coraz więcej pożyczkodawców uzyskuje dostęp do skutecznej i bezpiecznej również dla klienta weryfikacji jego faktycznej sytuacji finansowej.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…