Zaliczka - Definicja

Co to jest zaliczka? - Definicja

Zaliczka jest to ustalona kwota wpłacana przy zawieraniu umowy na poczet późniejszej zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę. Nie stanowi ona jednak zabezpieczenia przed zerwaniem umowy (takim zabezpieczeniem może być zadatek). W sytuacji, gdy transakcja nie dojdzie do skutku, zaliczka jest zwracana wpłacającemu w pełnej wysokości. Nie ma znaczenia, która ze stron wycofała się z umowy. Nie ma tutaj także zastosowania związany z zadatkiem zapis prawny, nakładający na sprzedającego lub zleceniobiorcę obowiązek zwrotu dwukrotności kwoty zadatku, gdyby do nich należała wina za niewykonanie umowy. Zwrotowi podlega tylko (albo aż) 100% wartości zaliczki, dlatego nie spełnia ona roli odszkodowania. Natomiast gdy umowa zostanie zrealizowana, zamawiający płaci wykonawcy ustaloną pierwotnie kwotę, pomniejszoną o wysokość zaliczki. Przykładowo, jeżeli przedmiotem umowy jest towar o wartości 500 zł i zamawiający wpłacił 100 zł zaliczki, to przy odbiorze towaru wpłaca pozostałe 400 zł. 

Czym różni się zaliczka od zadatku?

W przeciwieństwie do zadatku, zaliczka nie została zdefiniowana w Kodeksie Cywilnym. Często traktowana jest jako forma zarezerwowania towaru lub terminu wykonania usługi. Z perspektywy przyjmującego zaliczkę może ona służyć pokryciu kosztów, jakie wiążą się z dostarczeniem towaru lub przygotowaniem do wykonania usługi. Wysokość zaliczki wynosi zazwyczaj 10-20% kwoty należnej za towar lub usługę będącą przedmiotem umowy. 

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…