Kto to jest mikroprzedsiębiorca? Definicja
Kto to jest mikroprzedsiębiorca? Definicja mikroprzedsiębiorcy mówi, że jest to przedsiębiorca, który w minimum jednym roku w ciągu dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa warunki:
- mikroprzedsiębiorca zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – nie uwzględnia się pracowników będących na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych, jak również zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego,
- roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych lub suma aktywów z bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekracza 2 mln euro.
Mikroprzedsiębiorcy i regulacje prawne dotyczące ich działalności
Wiemy już, co to jest mikroprzedsiębiorstwo. To jednak nie wszystko, o czym warto w tym przypadku pamiętać. Uregulowania dotyczące tych kwestii odnajdziemy w ustawie Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Celem ustawodawcy było zagwarantowanie praw przedsiębiorcom w aktualnej sytuacji rynkowej, która wymaga ciągłego rozwoju działalności gospodarczych. Na straży tych praw stoi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W świetle aktualnych przepisów do mikroprzedsiębiorców zaliczamy też jednoosobową działalność gospodarczą. Ustawa definiuje również małych i średnich przedsiębiorców.
Przedsiębiorca, aby rozpocząć działalność musi dokonać stosownego wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego w zależności od wyboru formy działalności. Jedynie spółka kapitałowa może podjąć działalność przed dokonaniem wpisu.
Mikroprzedsiębiorca ma też określone obowiązki. Jego działalność ma być zgodna z zasadami uczciwej konkurencji oraz poszanowaniem praw i wolności człowieka. Podejmowane mogą być wszelkie działania z wyjątkiem tych, które zakazuje prawo. Ewentualna kontrola mikroprzedsiębiorcy przez organy kontroli nie może przekraczać 12 dni roboczych w ciągu roku.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu