Pożyczki płynnościowe – czym są i kiedy można je uzyskać?

pożyczki płynnościowe

Obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 odbiła się negatywnie na kondycji finansowej wielu firm. Odpowiedzią rządową na ten stan jest wprowadzenie tarczy antykryzysowej, która umożliwia przedsiębiorcom dostęp m.in. do pożyczek płynnościowych. Sprawdź co to jest pożyczka płynnościowa, kto może skorzystać z takiego rozwiązania i na jakich warunkach ją otrzymasz.

Czym są pożyczki płynnościowe?

Pożyczki płynnościowe zostały udostępnione przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt wsparcia działalności firm poprzez możliwość skorzystania z dodatkowych środków w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) to jeden z elementów pomocy w ramach tarczy antykryzysowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Celem pożyczki płynnościowej jest wsparcie bieżących wydatków przedsiębiorców, tak aby utrzymać płynność finansową firm. Działanie to ma ograniczyć negatywne skutki wywołane epidemią koronawirusa.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Pożyczka płynnościowa – kto udziela?

Pożyczki płynnościowe z POIR udzielane są przez instytucje finansujące, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. BGK na swojej stronie internetowej udostępnia pełną listę pożyczkodawców. Z tej formy dodatkowego finansowania skorzystało już ponad 4300 firm. Do wykorzystania w puli jest 400 mln zł i limit ten może wzrosnąć przy zwiększonym zainteresowaniu.

Kto może wnioskować o pożyczkę płynnościową?

Wniosek o pożyczkę płynnościową może złożyć każde mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo (MŚP). Niezależnie od branży, w której działa. Warunki są dwa:

 • firma nie mogła znajdować się w trudnej sytuacji przed 31 grudnia 2019 roku,
 • sytuacja firmy musiała pogorszyć się po tym okresie, czyli w trakcie pandemii koronawirusa.

Ważne! Pożyczki płynnościowe udzielane są przedsiębiorstwom zatrudniającym poniżej 250 osób.

pożyczka płynnościowa

Jakie są warunki pożyczki z POIR?

W ramach pożyczki płynnościowej przedsiębiorca może pożyczyć maksymalnie 15 mln złotych. Pod warunkiem, że nie stanowi to kwoty większej niż:

 • dwukrotność rocznych kosztów wynagrodzeń wraz z kosztami obsady pracującej na terenie danej firmy,
 • 25% łącznego obrotu pożyczkobiorcy za rok 2019.

Rozporządzenie wydane przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19, daje możliwość udzielania pożyczek płynnościowych na warunkach korzystniejszych niż te rynkowe:

 • czas spłaty do 72 miesięcy (6 lat),
 • oprocentowanie 0%,
 • 0 zł wkładu własnego,
 • brak prowizji za udzielenie pożyczki,
 • wypłata środków do 30 dni od uruchomienia pożyczki,
 • możliwa karencja w spłacie do 6 miesięcy,
 • wakacje kredytowe w ciągu dwóch pierwszych lat.

Ważne! Pożyczkobiorca spłaca sam kapitał, a dotacja pokrywa całkowitą wartość odsetek.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę płynnościową?

Wniosek o pożyczkę płynnościową możemy złożyć w instytucji, która współpracuje z BGK w danym województwie:

 • osobiście w punkcie obsługi klientów,
 • elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Warunkiem złożenia wniosku jest przedstawienie szczegółowego planu wykorzystania środków z pożyczki. Plan ten musi również zawierać prognozę poprawy płynności finansowej w firmie. Aktualne formularze dostępne są na stronach instytucji finansowych współpracujących z BGK.

czym są pożyczki płynnościowe

Jakie są zabezpieczenia pożyczki płynnościowej?

Wypłata pożyczki płynnościowej uzależniona jest od ustanowienia prawnych zabezpieczeń jej spłaty. W przypadku pożyczek o wartości:

 • do 100 tys. zł – może to być weksel in blanco wystawiony przez przedsiębiorcę wraz z deklaracją wekslową,
 • powyżej 100 tys. zł. – mogą być wymagane dodatkowe zabezpieczenia,  zależne od  decyzji wydanej przez instytucję finansującą, np. hipoteka pod zastaw lub poręczenie osoby trzeciej.

Czy warto skorzystać z pożyczki płynnościowej?

Ograniczenia wprowadzane przez rząd w związku z kolejnymi falami koronawirusa znacznie ograniczają swobodę działalności gospodarczej w różnych branżach. Prowadzi to do problemów finansowych wielu firm. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań jest właśnie pożyczka płynnościowa. Dodatkowy zastrzyk gotówki może być jedyną szansą na przetrwanie przedsiębiorstwa. Zwłaszcza, że środki te udostępniane są na warunkach korzystniejszych niż kredyty bankowe. Firma będzie mogła utrzymać płynność finansową i zrealizuje bieżące wydatki związane z:

 • wynagrodzeniem pracowników,
 • opłatą składek do ZUS i Urzędu Skarbowego,
 • pokryciem kosztów personelu, który pracuje na terenie działalności,
 • zapłatą zaległych faktur za czynsz lub media tj. gaz, prąd, wodę,
 • zakupem towarów, zatowarowanie, zakup półproduktów,
 • spłatą zobowiązań tj. raty kredytów, pożyczki, czy raty leasingowe,
 • inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania firmy.

Zaletą pożyczek płynnościowych jest nie tylko szeroki zakres przeznaczenia środków, ale również łatwy sposób wnioskowania i dobre warunki cenowe. Co ważne taka forma finansowania nie blokuje dostępu do innych form pomocy publicznej. Dla niektórych firm może to być jedyny sposób na przetrwanie w pandemii Covid-19.

Alternatywa do pożyczki płynnościowej

Uzyskanie pożyczki płynnościowej nie zawsze będzie możliwe. Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba spełnić ściśle określone wymagania dotyczące kondycji finansowej firmy. Problemy finansowe przed okresem pandemii wykluczają z możliwości wnioskowania o ten produkt. Wtedy warto zastanowić się nad opcją kredytu bankowego. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że decyzja o przyznaniu uzależniona jest od zbadania naszej zdolności kredytowej.

Drugą opcją mogą być pożyczki indywidualne w firmach pozabankowych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba dostarczać skomplikowanych dokumentów dochodowych. Sposób wnioskowania jest uproszczony do minimum, a środki na koncie możemy otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut. Sprawdź nasz ranking pożyczek na raty i wybierz rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…