Czy można nadpłacać kredyt gotówkowy?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rozwiązań finansowym, dzięki którym możemy pożyczyć dodatkowe środki. To z jakiego rozwiązania skorzystamy tak naprawdę zależy od tego na jaki cel są nam potrzebne dodatkowe pieniądze, jaką kwotę potrzebujemy i na kiedy chcemy ją mieć. Możemy skorzystać z kredytów udostępnianych przez banki, a także z pożyczek oferowanych przez instytucje pozafinansowe. W większości opcje te będą dostępne przez internet, czyli nawet nie musimy wychodzić z domu, aby złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę.


Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.
Co znajdziesz w niniejszym artykule?

Czym jest kredyt gotówkowy?

W przypadku kredytu zacząć należy tak naprawdę od tego, kto może być stroną udzielającą, ponieważ nie wszystkie instytucje finansowe są do tego uprawnione. Kredytodawcą mogą być tylko i wyłącznie bank lub SKOK-i. Wszelkie uregulowania prawne tych kwestii odnajdziemy w prawie bankowym, a także ustawie o kredycie konsumenckim. Umowa kredytu musi mieć charakter pisemny, a przedmiot tej umowy zawsze stanowią środki pieniężne. Kredyt zawsze udzielany jest odpłatnie, co oznacza, że kredytobiorcy udostępniana jest określona suma pieniędzy na określony czas, a zwrot kredytu następuje zawsze z uwzględnieniem kosztów określonych w umowie (oprocentowanie, prowizja, opłata przygotowawcza itp.). Okres spłaty uzależniony jest od rodzaju kredytu i tak w przypadku kredytów gotówkowych może sięgać 12 lat, a w przypadku kredytów hipotecznych nawet 35 lat. Informacje na ten temat znajdziesz również w artykule: Na jaki okres mogę wziąć kredyt gotówkowy. To dlatego tak istotne jest jest pytanie, czy kredyt gotówkowy można nadpłacać? Należy również pamiętać o tym, że kredyt jest celowy, czyli zawsze z konkretnym przeznaczeniem, np. samochodowy, czy na zakup mieszkania. W jednym z artykułów pisaliśmy również o tym czym różni się od pożyczki: Kredyt a pożyczka - jakie są różnice

Czy kredyt gotówkowy można nadpłacać?

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie zazwyczaj na kilka lat, dlatego tak istotna jest możliwość jego nadpłaty. Wiele osób zastanawia się, czy nadpłacać kredyt czy nie. Nasza sytuacja finansowa na przestrzeni tego czasu może ulec zmianie i może się okazać, że chcemy przeznaczyć więcej środków na spłatę danego zobowiązania.
Uregulowania tej kwestii mają precyzyjny zapis w ustawie o kredycie konsumenckim, gdzie wprost jest napisane, że Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Kredytodawca nie może nam zatem odmówić nadpłaty kredytu. Oznacza to, że możemy dowolnie nadpłacać kredyt poza ratą, która została ustalona w harmonogramie. To może być nadpłata jednorazowa, albo cykliczna. Nie ma też z góry określonej kwoty jaką możemy nadpłacić. Część klientów często wpłaca dwie raty zamiast jednej. Każda taka nadpłata zmniejsza nam kapitał pozostały do spłaty, a co za tym idzie zmniejsza nam wysokość odsetek, które zapłacimy od kredytu. Część banków podczas nadpłaty daje do wyboru możliwość obniżenia raty albo skrócenie okresu kredytowania. Rzadko pobierane są prowizje z tego tytułu. Przed wpłatą środków należy upewnić się na jaki rachunek przekazać pieniądze. Opcje są dwie: wpłata bezpośrednio na rachunek kredytowy, albo na rachunek, z którego pobiera się rata.

Czym różni się nadpłata kredytu od wcześniejszej spłaty kredytu?

Nadpłata kredytu a wcześniejsza spłata kredytu to nie to samo. Przez nadpłatę rozumiemy wpłacenie jedynie części kwoty, która pozostała do spłaty, czyli zgodnie z ustawą powoduje to spłatę części kredytu. Oczywiście konsekwencją nadpłaty może być skrócenie okresu kredytowania, ale nie spowoduje ona zamknięcia kredytu, czyli jego całkowitej spłaty. Natomiast wcześniejsza spłata kredytu to po prostu całkowite uregulowanie kwoty pozostałej do spłaty. W wyniku tego działania kredyt zostaje spłacony w całości. A my mamy szansę na częściowe odzyskanie prowizji za udzielenie kredytu, czyli zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę. Poza tym spłacamy tylko kapitał, więc nie zapłacimy również pozostałych do końca umowy kosztów, np. w postaci odsetek. Ewentualne ubezpieczenie kredytu zostanie również na nowo przeliczone i w konsekwencji będzie po prostu niższe. Należy pamiętać, iż ustawa odnosi się tylko do kredytów konsumenckich, czyli takich które nie przekraczają kwoty 255 550 zł.

Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Nadpłata kredytu - do pozytywnych aspektów na pewno możemy zaliczyć obniżenie całkowitego kosztu pożyczki. Nawet małe nadpłaty powodują obniżenie kapitału pozostałego do spłaty, a w konsekwencji również niższy koszt odsetek. Każde skrócenie okresu spowodowane nadpłatą sprawi, że szybciej spłacimy dane zobowiązanie, a przez to nasz budżet domowy nie będzie obciążony miesięcznymi ratami. Da nam to na pewno większy komfort psychiczny. Do zalet wcześniejszej spłaty kredytu na pewno możemy zaliczyć również poprawę naszej zdolności kredytowej. Może to się okazać pomocne w sytuacji, w której na przykład staramy się o kredyt hipoteczny. Każda rata obniża nam tę zdolność. Aktualne stopy procentowe nie zachęcają również do odkładania środków na lokatach, więc bardziej opłacalna może okazać się nadpłata kredytu, niż potencjalny zysk z produktów oszczędnościowych.

Pozbycie się oszczędności może powodować również negatywne skutki. Czasem lepiej płacić miesięczną ratę, niż pozbyć się wszystkich oszczędności. Zazwyczaj warto mieć jakiś bufor w domowym budżecie przeznaczony na niespodziewane wydatki. Dobranie kredytu może okazać się dla nas bardziej kosztowną opcją. Kolejną wadą może być sytuacja, w której bank określił dodatkowe prowizje za wcześniejszą spłatę. Należy wtedy dokładnie przeliczyć co jest dla nas bardziej opłacalne w danej sytuacji.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pożyczka przez Internet lub telefon
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?
mies.

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

do 5000

Złóż wniosek

2

do 10000

Złóż wniosek

3

do 20000

Złóż wniosek

4

do 60000

Złóż wniosek

5

do 20000

Złóż wniosek
Zobacz wszystkie
Ranking chwilówek

1

do 6000

Złóż wniosek

2

do 5000

Złóż wniosek

3

do 5000

Złóż wniosek

4

do 15000

Złóż wniosek

5

do 15000

Złóż wniosek
Zobacz wszystkie

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

25 maja 2021

Bardzo często aby zrealizować własne plany korzystamy z dodatkowych opcji finansowania na przykład w postaci pożyczek.…

Czytaj więcej
24 maja 2021

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rozwiązań finansowym, dzięki którym możemy pożyczyć dodatkowe środki. To z…

Czytaj więcej
kredyt gotówkowy szybsza spłata
21 maja 2021

Posiadasz kredyt i zastanawiasz się nad jego wcześniejszą spłatą? Nie wiesz czy masz taką możliwość i…

Czytaj więcej