Czy komornik może zająć konto?

zajęcia konta przez komornika

Niewątpliwie wszyscy dłużnicy powinni mieć świadomość, że komornik może skupić swoją uwagę na ich rachunkach bankowych. Komornicze zajęcie konta może się odbyć zarówno wskutek powodów o niskiej wadze czy szkodliwości, jak np. nieopłacony mandat, jaki i z poważnych powodów, jak zaległości w spłacie wszelkich zobowiązań i należności. Jak wygląda procedura zajmowania konta przez komornika? Ile środków może zostać zajętych? Warto zgłębić wiedzę w tym zakresie.

Zajęcie konta bankowego przez komornika – procedura

Zgodnie z bieżącymi rozwiązaniami prawnymi, egzekucja zadłużenia z rachunku bankowego może się już odbyć bez naszego udziału – drogą elektroniczną. Cała procedura obejmuje obecnie dwa etapy działań podejmowanych przez komornika:

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.
  • Krok 1. Poinformowanie banku, w którym dłużnik posiada konto o fakcie zajęcia wierzytelności dłużnika w wysokości pozostającej przedmiotem egzekucji należności. Bank poza obowiązkiem przekazania zajętej kwoty, jest jednocześnie zobowiązany do zaprzestania wypłacania środków z rachunku wierzyciela, bez uprzednio uzyskanej zgody komornika.
  • Krok 2. Poinformowanie dłużnika o fakcie zajęcia długu na jego koncie bankowym, wraz z przedstawieniem odpisu pisma, zobowiązującego bank do wstrzymania jakichkolwiek wypłat z rachunku.

Powyższe w praktyce oznacza, że bank przekazuje komornikowi środki o wskazanej wysokości w trybie natychmiastowym. Jakakolwiek zwłoka w tym zakresie skutkuje koniecznością poinformowania o takim fakcie komornika przez bank dłużnika w przeciągu 7 dni.

WAŻNE: nie ma znaczenia kwota zadłużenia! Komornik posiadając wniosek wierzyciela przeciwko dłużnikowi oraz wykonawczy tytuł egzekucyjny, może dokonać zajęcia danej kwoty z rachunku dłużnika.

Z racji wysokiej skuteczności, zajęcie rachunku bankowego jest najbardziej popularną praktyką stosowaną przez komorników względem dłużników. Zaraz obok zajęcia wynagrodzenia za pracę, nieruchomości czy też posiadanych pojazdów. Warto też mieć świadomość, że komornik posiada narzędzia łatwego uzyskania numeru rachunku, nawet w przypadku jeśli sam wniosek o egzekucję go nie zawiera, a sam dłużnik będzie zmieniał banki.

Jakie środki może zająć komornik?

Co dokładnie może zostać zajęte przez komornika? Teoretycznie wszystkie środki pieniężne stanowiące wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy, czy też środki z renty czy emerytury. Warto jednak podkreślić, że komornik musi działać w ramach i zakresie prawa, które reguluje limity zajęcia oraz określa tzw. kwotę wolną od komorniczej egzekucji. Jest to ściśle związane z aktualnie obowiązującymi wskaźnikami minimalnego wynagrodzenia oraz pozostałych wyżej wskazanych świadczeń. Jak wygląda to w ujęciu szczegółowym?

Środki z tytułu wynagrodzenia – ile pieniędzy może zająć komornik?

To, ile maksymalnie środków znajdujących się rachunku bankowym dłużnika może zająć komornik, jest uzależnione od rodzaju jego umowy

  • Tym samym, zgodnie z przepisami wynikającymi z kodeksu pracy, komornik może zająć osobie zatrudnionej na pełny etat na umowie o pracę maksymalnie 50% wynagrodzenia. W przypadku zajęć wynikających z tytułu zobowiązań alimentacyjnych, wskaźnik ten wynosi 60% wynagrodzenia.

Jakiej  wysokości środki na rachunku nie mogą podlegać zajęciu komorniczemu? To wysokość minimalnej płacy, która w 2021 r. wyniosła 2800 zł brutto, co daje w przybliżeniu kwotę 2062 zł netto. Jest to kwota, którą komornik musi zostawić do dyspozycji dłużnika. Jeśli dłużnik pracuje w niepełnym wymiarze godzin, kwota ta jest proporcjonalnie obniżana.

  • W przypadku umów typu umowa-zlecenie, komornik jest uprawniony do zajęcia całej kwoty, chyba że środki te stanowią jedyne źródło dochodu dłużnika, co musi jednak zostać przez niego udokumentowane (komornik w takim wypadku chce mieć pewność, że dłużnik nie ukrywa żadnych dochodów).

Emerytura i renta – ile komornik może zabrać z konta?

W zakresie rent i emerytur, zgodnie z obowiązującymi od 2019 r. przepisami, kwota wolna od potrąceń komorniczych ulega corocznej waloryzacji na zasadach ogólnych. I tak komornik może zająć emerytom i rencistom do 25% wysokości świadczeń, przy zachowaniu jednak kwoty wolnej od potrąceń, która od 1 marca 2021 r. została określona na poziomie 916,07 zł (w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest to kwota 732,86 zł). Przykładowo – jeśli emeryt otrzymuje najniższe możliwe świadczenie, czyli obecnie 1067 zł netto, to komornik może zająć środki maksymalnie w wysokości 150,93 zł (1067 zł – 916,07 zł).

WAŻNE: świadczenia z tytułu tzw. 13 emerytury nie podlegają zajęciu komorniczemu!

Zajęcie komornicze – ile środków może zostać zabranych? Regulacje dotyczące minimalnych środków, które komornik musi zostawić na koncie do dyspozycji dłużnika, regulują, że w 2021 r. jest to 75% wysokości wynagrodzenia minimalnego. Zatem jest to obecnie 2100 zł brutto (2800 zł * 75%). Co istotne, wszystkie posiadane przez dłużnika rachunki bankowe (oszczędnościowo-rozliczeniowe, oszczędnościowe, rachunki lokat oszczędnościowych) są objęte tym limitem, zatem jest minimalna kwota dotyczy całościowo zgromadzonych na koncie środków.

Oceń wpis

Średnia ocena 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

30 grudnia 2021

Każdy z nas prędzej, czy później zmierzy się z decyzją o remoncie mieszkania lub domu. Jest…

27 grudnia 2021

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Sytuacje, w których możemy zrobić to za…

22 grudnia 2021

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz wystarczającej zdolności kredytowej? Rozwiązaniem w tej sytuacji może być pożyczka…