Jaki jest maksymalny okres kredytowania w kredycie gotówkowym?

Okres kredytowania

Masz plany, które chciałbyś wreszcie spełnić? Nowe postanowienia wymagające dodatkowych środków? A może wydarzyło się coś nagłego i potrzebujesz to pilnie sfinansować? Realizację tych celów blokować może po prostu brak gotówki. Co wtedy najlepiej zrobić? Rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego. Jaki jest okres kredytowania?

Jeśli właśnie teraz potrzebujesz dodatkowych środków, to pomożemy Ci w dobrym dla Ciebie wyborze, odpowiednio dostosowanym do Twoich potrzeb i możliwości.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Zapewne najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt gotówkowy. Jest to forma zaspokojenia Twoich potrzeb finansowych poprzez uzyskanie z banku określonej kwoty pieniędzy na określony czas i co ważne, na z góry określonych warunkach.

Najważniejsze przy kredycie gotówkowym jest to, żeby móc sobie pozwolić na jego spłatę bez zbędnego obciążania domowego budżetu, ale przy zachowaniu korzystnych zasad. W przypadku kredytu gotówkowego, maksymalny okres kredytowania w większości banków wynosi od 3 do nawet 120 miesięcy, czyli aż 10 lat.

Jaki jest okres kredytowania i co na niego wpływa?

Spłata ratalna kredytu gotówkowego składa się nie tylko z kapitału, który zobowiązujesz się oddać do banku, ale również z prowizji i odsetek. Dlatego jeśli zdecydujesz się zaciągnąć kredyt na maksymalny okres kredytowania, tym większy będzie koszt takiego kredytu. Ale z drugiej strony, dzięki temu możesz uzyskać dużo niższą ratę, co może być zdecydowanie korzystne dla Twojego miesięcznego budżetu domowego.

Kredyt gotówkowy - okres kredytowania. Co na niego wpływa? Najważniejsze czynniki, ściśle ze sobą skorelowane, to:

  • kwota, którą chcesz pożyczyć – zazwyczaj niższe potrzeby finansowe, do kilkunastu tysięcy złotych, rozkładane są na mniejszą ilość rat. Dlaczego? Bo rozłożenie kwoty np. 3000 zł na 5 lat, to bardzo wysokie koszty wynikające z odsetek spłacanych przez aż 60 miesięcy. Z kolei kwoty wysokie, przykładowo do 200 000 złotych mogą być objęte nawet 10-letnim okresem kredytowania, by rata była jak najniższa, mimo wyższych kosztów całościowych kredytu;
  • zdolność kredytowa – powyższe założenia są sprzężone ze zdolnością kredytową, czyli dokonaną przez bank oceną Twojej możliwości do comiesięcznej spłaty zobowiązania w danej kwocie. To oznacza, że bank sprawdza, jaką ratę możesz swobodnie płacić, by nie nadwyrężać swoich domowych finansów. Niska zdolność kredytowa skutkować będzie najczęściej niską kwotą pożyczki. Żeby jednak uzyskać kredyt gotówkowy w wysokiej kwocie, do 200 000 zł, należy wykazać się dużą zdolnością kredytową, by bank mógł czuć się bezpiecznie, że spłacisz całość zgodnie z umową i oferowany przez większość banków 120-miesięczny okres kredytowania nie stanowi tu żadnej przeszkody.
  • wiek kredytobiorcy -  czy ma znaczenie to, ile masz lat starając się o kredyt gotówkowy? Tak, ale tylko w wyjątkowej sytuacji. Nawet jeśli masz wysoką zdolność kredytową, zabezpieczone dochody w postaci stałej emerytury i niskie koszty utrzymania, to maksymalny okres kredytowania będzie uzależniony od Twojego wieku. Dotyczy to osób po 70. roku życia. Banki różnie podchodzą do tematu wieku kredytobiorcy, ale najczęściej wiekiem granicznym jest 80. rok życia – spłata ostatniej raty kredytu nie powinna nastąpić później, niż dzień 81. urodzin kredytobiorcy.

Propozycje kredytów gotówkowych oferowanych przez banki bywają bardzo różne. Dlatego zawsze warto wcześniej sprawdzić oferty, by sprawdzić korelację kredyt gotówkowy - okres kredytowania.

kredyt gotówkowy okres kredytowania

Zmiana długości okresu kredytowania w trakcie trwania kredytu – czy to jest możliwe?

Jeśli decydujesz się wziąć kredyt gotówkowy, to koniecznie wcześniej sprawdź jego warunki, zwłaszcza jeśli interesuje Cię zmiana okresu kredytowania. Wyobraź sobie sytuację, gdy poprawia się Twoja kondycja finansowa i możesz pozwolić sobie na płacenie wyższych rat. Możesz wtedy skrócić okres kredytowania, by szybciej zamknąć swoje zobowiązanie.

Zabieg taki być związany z dodatkowymi wymogami – czy to formalnymi (konieczność dostarczenia nowych dokumentów), czy finansowymi (przykładowo konieczność uiszczenia jednorazowych opłat). Jednak większość banków oferuje takie możliwości bezkosztowo, na czym możesz tylko zyskać.

Możliwe jest też jednak, że Twoja sytuacja w trakcie spłaty kredytu gotówkowego wymaga wydłużenia trwania kredytu gotówkowego (okresu kredytowania). Co wtedy możesz zrobić? Należy złożyć do swojego banku wniosek o wydłużenie okresu kredytowania, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością dostarczenia  danych dotyczących zatrudniania i dochodów wraz z uzasadnieniem wniosku.

Czy wydłużenie okresu kredytowania będzie więcej kosztować?

Przy pogorszeniu sytuacji finansowej w trakcie trwania zobowiązania kredytowego, warto rozważyć maksymalny okres kredytowania, bowiem możesz w ten sposób obniżyć wysokość rat spłacanych co miesiąc. Banki oceniając takie wnioski, biorą pod uwagę fakt, że takie rozwiązanie może być po prostu dla nich bezpieczne, bo zależy im na tym, żebyś mógł spłacić należną kwotę.

Czy bank pobierze za wydłużenie okresu kredytowania jakieś dodatkowe opłaty? To zależy od oferty i zapisów umowy poszczególnych banków. Trzeba liczyć się z tym, że zapewne zostanie pobrana jednorazowa opłata związana z podpisaniem aneksu do umowy kredytowej, wydłużającym okres spłaty. Jednak z drugiej strony, taka opłata oraz wyższy całkowity koszt kredytu (przecież wydłużeniu ulega okresu spłaty) mogą zapewnić Ci spokój w spłacaniu rat na niższym, niż wcześniej poziomie.

Jaki okres kredytowania jest najlepszy?

Jeśli już zdecydowałeś się na wzięcie kredytu gotówkowego i już tylko myślisz o tym, jaki okres kredytowania będzie dla Ciebie najlepszy, to warto przeanalizować swoje finanse domowe, by ich zbytnio nie obciążać. Weź pod uwagę nie tylko swoje dochody, ale również stałe koszty, które ponosisz na życie codzienne. Pamiętaj również o pozostałych członkach Twojego gospodarstwa domowego.

Zaletami kredytu gotówkowego o krótkim okresie kredytowania są z pewnością:

  • szybsza spłata zobowiązania,
  • niska wartość odsetek, a tym samym niższy całkowity koszt kredytu.

Z kolei dłuższy okres kredytowania to:

  • niższe raty do spłacania,
  • niższe ryzyko wystąpienia problemów ze spłatą, przy wystąpieniu niespodziewanych sytuacji życiowych,
  • możliwość uzyskania wyższej kwoty kredytowej,
  • zazwyczaj niższe obciążenie budżetu domowego, a tym samym jego lepsza sytuacja ogólna.

Przed finalną decyzją o wzięciu kredytu gotówkowego warto dokonać bilansu budżetu, jakim dysponujesz. Znając dokładnie swoje możliwości budżetowe oraz różne oferty banków, będziesz wiedzieć, w jaki sposób najkorzystniej zapewnić sobie spełnienie swoich potrzeb finansowych.

Kredyt gotówkowy i okres kredytowania - podsumowanie

Jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi środkami zapewniającymi zdolność kredytową oraz zależy Ci na szybkiej spłacie zobowiązania i jego niskich kosztach, to warto wybrać krótki okres kredytowania. Jeśli jednak wolisz zapewnić sobie relatywnie niższe raty, to warto rozważyć dłuższy okres kredytowania, nawet 120-miesięczny, żeby mimo wyższych kosztów całkowitych, skorzystać z kredytu w sposób dla siebie jak najbardziej bezpieczny.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie gotówkowym? Sprawdź nasz artykuł!

Oceń wpis

Średnia ocena 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…