Kredyty, ubezpieczenia a wojna, stan wojenny lub wyjątkowy – co się wtedy dzieje?

co z kredytem w czasie wojny

Obecna sytuacja polityczna może budzić obawy przed zaciąganiem kolejnych zobowiązań kredytowych. Aktualni kredytobiorcy również czują niepokój co do przyszłości. Rosnące stopy procentowe mają realny wpływ na nasze raty. Płacimy coraz więcej. Co w sytuacji dalszej eskalacji konfliktu? Czy to jest dobry moment na nowe pożyczki? Sprawdź, co z kredytem w czasie wojny, stanu wojennego lub wyjątkowego!

Jaki wpływ na nasze kredyty i pożyczki może mieć wojna na Ukrainie?

Wiemy już, że wojna na Ukrainie będzie miała ogromne konsekwencje dla Polski zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i gospodarczym. Rośnie inflacja, rosną ceny paliw. Oprocentowania kredytów są coraz wyższe. Wpływ na to ma znaczące osłabienie się złotówki, czego konsekwencją są kolejne podwyżki stóp procentowych podawane przez Radę Polityki Pieniężnej. Szczególnie jest to odczuwalne przy ratach kredytu hipotecznego, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosły nawet o 40%. Wojna w Europie to również duża zmiana w wycenie walut. Inwestorzy kupują głównie dolary, euro i franki szwajcarskie. Ta ostatnia informacja jest szczególnie istotna przy kredytach frankowych, których raty również notują wysoki wzrost. Wyższe ceny paliw i energii również oddziaływają na pozostałe dobra i usługi. W konsekwencji mamy mniej pieniędzy i większe trudności ze spłatą rat. Według analityków stan ten będzie utrzymywać się dłużej.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Wpływ wojny na stopy procentowe

Każdy, kto posiada kredyt, na pewno zastanawia się, jak wojna na Ukrainie wpłynie na stopy procentowe. Już na początku marca stopa referencyjna wzrosła do 3,5%. Na jej podstawie ustalany jest WIBOR, czyli jeden z najbardziej istotnych składników oprocentowania kredytów. Szczególne znaczenie ma w kontekście kredytów hipotecznych. Prognozy nie są optymistyczne. Przewiduje się dalsze wzrosty, więc część kredytobiorców może mieć problem ze spłatą kredytu. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zmiana oprocentowania zmiennego na stałe. W bankach widoczne jest spore zainteresowanie tym tematem. Wielu klientów decyduje się właśnie na taką zmianę. W ostateczności możliwa jest również restrukturyzacja zadłużenia. 

Dodatkowe rozwiązanie zostało zaproponowane również przez Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK uruchomił specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Działanie to ma wspierać w spłacie osoby, które mają problem z terminowym regulowaniem rat kredytu hipotecznego. W ramach funduszu będzie można ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczkę przez okres 3 lat, której spłata zostanie rozłożona na kolejne 12 lat. Część tej pożyczki może ulec umorzeniu. Do uzyskania wsparcia konieczne będzie udokumentowanie aktualnych dochodów. 

stan wojenny a kredyty

Kredyt a wojna - czy w tym czasie trzeba spłacać kredyt?

Co z kredytem w czasie wojny? Czy kredyt trzeba spłacać? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście aktualnych wydarzeń na Ukrainie. Niestety to nie jest tak, że banki umarzają kredyt. Zobowiązanie nie znika, nawet jeżeli skutki wojny bezpośrednio nas dotknęły. Instytucje finansowe jednak będą musiały udzielić pomocy swoim klientom, aby mogli uporać się ze spłatą zobowiązania. Do najczęstszych propozycji zaliczamy zawieszenie rat albo restrukturyzację kredytu. 

Jakie rozwiązania oferują banki w czasie wojny?

Podkreślić należy, że banki są przygotowane na różne scenariusze dotyczące spłat kredytów. Wojna jest jedną z nich. Kredytobiorcy mogą mieć również problem ze spłatą z innych powodów, np. choroba, czy utrata pracy, dlatego pewne rozwiązania już funkcjonują na rynku. Każdy bank ma opracowane swoje procedury działania na wypadek kryzysu. Najczęściej będzie to właśnie możliwość zawieszenia spłaty kredytu.

Aktualnie polskie banki są w trakcie wprowadzania konkretnych rozwiązań, które mają pomóc obywatelom Ukrainy w spłacie kredytów. Część banków już uruchomiła uproszczone procedury, dzięki którym można online i bez dodatkowych formalności np. zawiesić ratę kredytu na 3 lub 6 miesięcy, a także wydłużyć okres kredytowania. Wydłużenie okresu sprawi, że rata kredytu będzie niższa, co ma pomóc w jej spłacie. Minusem jest to, że wzrosną nam koszty całkowite takiego zobowiązania.

banki w czasie wojny

Wojna a kredyt - zawieszenie spłaty pożyczki

Zawieszenie spłaty pożyczki to aktualnie najbardziej popularne rozwiązanie, jakie zostało zaproponowane obywatelom Ukrainy. Zawieszenie nazywane jest inaczej wakacjami kredytowymi. Ich działanie ma na celu czasowe odroczenie spłaty rat. W czasie wojny zazwyczaj zawieszane są pełne raty kapitałowo-odsetkowe. Chociaż zdarzają się również oferty z odroczeniem spłaty samego kapitału, a odsetki należy nadal regulować.

Czas trwania wakacji kredytowych uzależniony jest od indywidualnej propozycji konkretnego banku. Po jego zakończeniu najczęściej do wyboru mamy dwa rozwiązania. W pierwszym nasz kredyt zostanie wydłużony proporcjonalnie o liczbę zawieszonych rat. Drugie rozwiązanie polega na doliczeniu niespłaconych rat do pozostałych, bez wydłużania terminu spłaty. 

Ubezpieczenia pożyczek od spłaty w czasie wojny – czy działa?

W przypadku pożyczek ogólne warunki ubezpieczenia wykluczają odpowiedzialność ubezpieczyciela na wypadek działań wojennych, stanu wojennego oraz aktu terrorystycznego. Tę informację możesz również sprawdzić bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 4000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…