Jak w sytuacjach kryzysowych zarządzać finansami?
Spis treści
Umiejętność zarządzania finansami osobistymi to jeden z bardzo ważnych elementów życia, dzięki któremu możemy wiele zyskać. Niezależnie od tego czym zajmujemy się na co dzień. Istotne jest to zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, z jakimi mamy do czynienia teraz, czyli zmieniające się stopy procentowe, wyższe raty kredytów, ogólny wzrost cen. Wszystko to powoduje, że warto przyjrzeć się swoim wydatkom i dobrze zaplanować budżet.
Jakie są cele finansów osobistych?
Zaczniemy od tego, czym w ogóle są finanse osobiste. W ujęciu prywatnym jest to po prostu całość funduszy, które co miesiąc składają się na budżet domowy. Są to zatem pieniądze, które zarabiamy, zarządzamy nimi, wydajemy, a także oszczędzamy. Definicja ta wydaje się oczywista, jednak jest to naprawdę szerokie pojęcie. Przede wszystkim występuje na dwóch różnych płaszczyznach: bankowej i prywatnej, czyli takiej, która dotyczy każdego gospodarstwa domowego. I to właśnie płaszczyźnie prywatnej przyjrzymy się bliżej. Do głównych celów finansów osobistych zaliczymy:
- Niezależność i wolność finansową ‒ to stan, w którym osiągamy bezpieczeństwo finansowe. Zostały zaspokojone wszystkie nasze materialne potrzeby, dzięki czemu mamy zapewnioną niezależność finansową.
- Optymalizację sytuacji finansowej ‒ sytuacja, w której decyzje finansowe podejmowane są w taki sposób, żeby przy jak najmniejszych nakładach osiągnąć, jak największe efekty.
- Zwiększenie majątku ‒ to inaczej maksymalizacja majątku netto rozumiana jako różnica pomiędzy wartością aktywów, jaką posiada gospodarstwo domowe, a wartością zobowiązań.
- Płynność finansową ‒ celem jest posiadanie takiej ilości pieniędzy, aby bezproblemowo spłacać bieżące zobowiązania: rachunki, raty itp. To inaczej zdolność do terminowego regulowania zobowiązań.
Planowanie budżetu ‒ na czym polega?
Kwestie finansowe dla każdego z nas mają duże znaczenie, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Większość z nas pracuje ciężko, aby pieniądze zarobić, dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie budżetem domowym. Trzy podstawowe zasady, jakimi powinniśmy się kierować, jeżeli interesuje nas zarządzanie finansami to:
- Wydawaj mniej, niż zarabiasz ‒ sytuacja odwrotna prowadzi do spirali długów, z której nie jest łatwo się wydostać. Dzięki temu, że wydajesz mniej, to oszczędzasz, a to zawsze wpływa pozytywnie na domowy budżet.
- Planuj przyszłość ‒ analizując wydatki pod kątem przyszłych korzyści finansowych, tak aby zapewnić sobie poduszkę finansową, którą opiszemy w dalszej części.
- Inwestuj nadwyżki ‒ dobrze inwestuj oszczędności. Nie zawsze nisko oprocentowane lokaty to najlepsze rozwiązanie. Szukaj alternatywy, dzięki której zarobisz więcej.
Jakie są zalety prowadzenia budżetu domowego?
Nie można dobrze kontrolować własnych finansów, jeżeli nie prowadzimy budżetu domowego. Zestawienie dochodów i wydatków to podstawowe narzędzie, które pozwala nie tylko na skuteczne zarządzanie finansami osobistymi, ale i również:
- Poznać nawyki zakupowe ‒ dzięki temu wiemy, na co najczęściej wydajemy pieniądze. Wiedza ta pozwoli poznać nasze dobre i złe nawyki, czyli odróżnić potrzeby od zachcianek.
- Zdiagnozować problemy z wydatkami ‒ optymalizacja wydatków jest niezbędna zwłaszcza w sytuacji, w której wydajemy więcej, niż zarabiamy. Należy sprawdzić, co generuje najwięcej kosztów.
- Racjonalnie planować wydatki ‒ wydatki należy planować, co jest możliwe, dzięki temu, że wcześniej przeanalizowaliśmy nasze przyzwyczajenia zakupowe i wiemy już, na co wydajemy zarobione pieniądze.
Zarządzanie finansami w sytuacjach kryzysowych - 6 wskazówek
To, w jaki sposób zarządzamy finansami osobistymi, ma wpływ na całe nasze życie. Daje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych. Poniżej przedstawimy 6 wskazówek, od których należy zacząć.
- ZAPLANUJ BUDŻET
Dobrze zaplanowany budżet to podstawa skutecznego zarządzania finansami osobistymi. Pozwala nie tylko śledzić przychody i wydatki, ale także ustalić priorytety finansowe, np. oszczędzanie, kontrola długów. Prowadzenie budżetu mogą ułatwić nam aplikacje internetowe, które zostały do tego stworzone. Szczególnie istotne jest stworzenie listy potrzeb do zaspokojenia, w której powinniśmy uwzględnić m.in.:
- koszty mieszkania (czynsz, rachunki),
- wydatki na życie (jedzenie, odzież),
- koszty transportu (paliwo, bilety),
- wydatki związane z realizacją własnych pasji,
- okazjonalne rozrywki (kino, teatr, wyjście do restauracji),
- koszty leczenia, czyli wszystko, co jest związane ze zdrowiem.
- ZAPISUJ WYDATKI
Śledzenie swoich wydatków pozwala zdobyć wiedzę na temat tego, na czym możemy najwięcej zaoszczędzić. Samodzielne przygotowanie posiłków, może być tańsze niż jedzenie na mieście. Wszelkie używki, jak alkohol, czy papierosy również pochłaniają sporą część budżetu. Przykładów jest znacznie więcej.
- KONTROLUJ ZADŁUŻENIE
Każdą decyzję o kredycie lub pożyczce dokładnie przemyśl, zwłaszcza jeżeli jest to kolejne zobowiązanie. Opóźnienia w spłacie raty mogą prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji.
- ZARZĄDZANIE W SYTUACJACH FINANSOWYCH - PODUSZKA FINANSOWA
Posiadanie funduszu awaryjnego, czyli odłożonych pieniędzy na czarną godzinę, pozwala przetrwać sytuacje kryzysowe. Dobrą praktyką jest to, aby poduszka finansowa wynosiła tyle, ile potrzebujesz pieniędzy na sześć miesięcy życia.
- INWESTUJ NADWYŻKI
Pieniądze, których nie inwestujesz, tracą na wartości. Nawet niewielkie sumy można i należy pomnażać. W tym temacie warto również skorzystać z wiedzy specjalistów.
- ROZWIJAJ UMIEJĘTNOŚCI
To bardzo ważna kwestia, dzięki której zarządzanie w sytuacjach kryzysowych będzie prostsze, np. w przypadku utraty pracy. W pozytywnym kontekście może ułatwić awans, co przełoży się na wyższe wynagrodzenie. Na naszym blogu znajdziesz również wpis o tym, jak wypełnić wniosek o udzielenie pożyczki!
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu
Dodaj komentarz