Jak w sytuacjach kryzysowych zarządzać finansami?

zarządzanie w sytuacjach kryzysowych

Umiejętność zarządzania finansami osobistymi to jeden z bardzo ważnych elementów życia, dzięki któremu możemy wiele zyskać. Niezależnie od tego czym zajmujemy się na co dzień. Istotne jest to zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, z jakimi mamy do czynienia teraz, czyli zmieniające się stopy procentowe, wyższe raty kredytów, ogólny wzrost cen. Wszystko to powoduje, że warto przyjrzeć się swoim wydatkom i dobrze zaplanować budżet.

Jakie są cele finansów osobistych?

Zaczniemy od tego, czym w ogóle są finanse osobiste. W ujęciu prywatnym jest to po prostu całość funduszy, które co miesiąc składają się na budżet domowy. Są to zatem pieniądze, które zarabiamy, zarządzamy nimi, wydajemy, a także oszczędzamy. Definicja ta wydaje się oczywista, jednak jest to naprawdę szerokie pojęcie. Przede wszystkim występuje na dwóch różnych płaszczyznach: bankowej i prywatnej, czyli takiej, która dotyczy każdego gospodarstwa domowego. I to właśnie płaszczyźnie prywatnej przyjrzymy się bliżej. Do głównych celów finansów osobistych zaliczymy:

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+
 • Niezależność i wolność finansowąto stan, w którym osiągamy bezpieczeństwo finansowe. Zostały zaspokojone wszystkie nasze materialne potrzeby, dzięki czemu mamy zapewnioną niezależność finansową. 
 • Optymalizację sytuacji finansowejsytuacja, w której decyzje finansowe podejmowane są w taki sposób, żeby przy jak najmniejszych nakładach osiągnąć, jak największe efekty. 
 • Zwiększenie majątkuto inaczej maksymalizacja majątku netto rozumiana jako różnica pomiędzy wartością aktywów, jaką posiada gospodarstwo domowe, a wartością zobowiązań. 
 • Płynność finansową celem jest posiadanie takiej ilości pieniędzy, aby bezproblemowo spłacać bieżące zobowiązania: rachunki, raty itp. To inaczej zdolność do terminowego regulowania zobowiązań. 
zarządzanie finansami

Planowanie budżetu ‒ na czym polega?

Kwestie finansowe dla każdego z nas mają duże znaczenie, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Większość z nas pracuje ciężko, aby pieniądze zarobić, dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie budżetem domowym. Trzy podstawowe zasady, jakimi powinniśmy się kierować, jeżeli interesuje nas zarządzanie finansami to:

 • Wydawaj mniej, niż zarabiaszsytuacja odwrotna prowadzi do spirali długów, z której nie jest łatwo się wydostać. Dzięki temu, że wydajesz mniej, to oszczędzasz, a to zawsze wpływa pozytywnie na domowy budżet.
 • Planuj przyszłość analizując wydatki pod kątem przyszłych korzyści finansowych, tak aby zapewnić sobie poduszkę finansową, którą opiszemy w dalszej części.
 • Inwestuj nadwyżki ‒ dobrze inwestuj oszczędności. Nie zawsze nisko oprocentowane lokaty to najlepsze rozwiązanie. Szukaj alternatywy, dzięki której zarobisz więcej.

Jakie są zalety prowadzenia budżetu domowego?

Nie można dobrze kontrolować własnych finansów, jeżeli nie prowadzimy budżetu domowego. Zestawienie dochodów i wydatków to podstawowe narzędzie, które pozwala nie tylko na skuteczne zarządzanie finansami osobistymi, ale i również:

 • Poznać nawyki zakupowedzięki temu wiemy, na co najczęściej wydajemy pieniądze. Wiedza ta pozwoli poznać nasze dobre i złe nawyki, czyli odróżnić potrzeby od zachcianek.
 • Zdiagnozować problemy z wydatkami optymalizacja wydatków jest niezbędna zwłaszcza w sytuacji, w której wydajemy więcej, niż zarabiamy. Należy sprawdzić, co generuje najwięcej kosztów.
 • Racjonalnie planować wydatkiwydatki należy planować, co jest możliwe, dzięki temu, że wcześniej przeanalizowaliśmy nasze przyzwyczajenia zakupowe i wiemy już, na co wydajemy zarobione pieniądze.
zarządzanie finansami osobistymi

Zarządzanie finansami w sytuacjach kryzysowych - 6 wskazówek

To, w jaki sposób zarządzamy finansami osobistymi, ma wpływ na całe nasze życie. Daje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych. Poniżej przedstawimy 6 wskazówek, od których należy zacząć. 

 1. ZAPLANUJ BUDŻET

Dobrze zaplanowany budżet to podstawa skutecznego zarządzania finansami osobistymi. Pozwala nie tylko śledzić przychody i wydatki, ale także ustalić priorytety finansowe, np. oszczędzanie, kontrola długów. Prowadzenie budżetu mogą ułatwić nam aplikacje internetowe, które zostały do tego stworzone. Szczególnie istotne jest stworzenie listy potrzeb do zaspokojenia, w której powinniśmy uwzględnić m.in.:

 • koszty mieszkania (czynsz, rachunki),
 • wydatki na życie (jedzenie, odzież),
 • koszty transportu (paliwo, bilety),
 • wydatki związane z realizacją własnych pasji,
 • okazjonalne rozrywki (kino, teatr, wyjście do restauracji),
 • koszty leczenia, czyli wszystko, co jest związane ze zdrowiem.
 1. ZAPISUJ WYDATKI

Śledzenie swoich wydatków pozwala zdobyć wiedzę na temat tego, na czym możemy najwięcej zaoszczędzić. Samodzielne przygotowanie posiłków, może być tańsze niż jedzenie na mieście. Wszelkie używki, jak alkohol, czy papierosy również pochłaniają sporą część budżetu. Przykładów jest znacznie więcej.

 1. KONTROLUJ ZADŁUŻENIE

Każdą decyzję o kredycie lub pożyczce dokładnie przemyśl, zwłaszcza jeżeli jest to kolejne zobowiązanie. Opóźnienia w spłacie raty mogą prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. 

zarządzanie finansami osobistymi w sytuacjach kryzysowych
 1. ZARZĄDZANIE W SYTUACJACH FINANSOWYCH - PODUSZKA FINANSOWA

Posiadanie funduszu awaryjnego, czyli odłożonych pieniędzy na czarną godzinę, pozwala przetrwać sytuacje kryzysowe. Dobrą praktyką jest to, aby poduszka finansowa wynosiła tyle, ile potrzebujesz pieniędzy na sześć miesięcy życia.

 1. INWESTUJ NADWYŻKI

Pieniądze, których nie inwestujesz, tracą na wartości. Nawet niewielkie sumy można i należy pomnażać. W tym temacie warto również skorzystać z wiedzy specjalistów.

 1. ROZWIJAJ UMIEJĘTNOŚCI

To bardzo ważna kwestia, dzięki której zarządzanie w sytuacjach kryzysowych będzie prostsze, np. w przypadku utraty pracy. W pozytywnym kontekście może ułatwić awans, co przełoży się na wyższe wynagrodzenie. Na naszym blogu znajdziesz również wpis o tym, jak wypełnić wniosek o udzielenie pożyczki!

Oceń wpis

Średnia ocena 4 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…