Gdzie założyć konto bankowe bez komornika?

Gdzie założyć konto bez komornika

Trudna sytuacja finansowa może doprowadzić do tego, że nasz rachunek bankowy zostanie zajęty przez komornika. Egzekucja środków pieniężnych z rachunku bankowego jest najprostszym sposobem odzyskiwania długu. Nic więc dziwnego w tym, że to właśnie jedno z pierwszych działań komornika. Jak zatem postępować w takiej sytuacji i czy można otworzyć konto bez komornika? W artykule znajdziesz więc odpowiedź na pytanie, czy istnieje konto wolne od komornika oraz gdzie je założyć.

Jak komornik ustala numer konta dłużnika?

Komornik ma do dyspozycji kilka różnych narzędzi, które mogą doprowadzić do realizacji tytułu wykonawczego. A sam numer konta bankowego może pozyskać z kilku źródeł:

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+
  • od wierzyciela - może on wskazać numer konta dłużnika już w samym wniosku o wszczęcie egzekucji, ponieważ wie, z jakich numerów kont dłużnik dokonywał wcześniejszych wpłat za zakupione towary, czy usługi,
  • poprzez system OGNIVO - komornik kieruje zapytanie do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych,
  • w drodze czynności terenowych - tj. skierowanie zapytania do: biura rachunkowego dłużnika, pracodawcy, ZUS, czy Urzędu Skarbowego.

Co to jest system Ognivo?

Ognivo to obecnie najszybszy sposób pozyskania informacji przez komornika na temat naszych rachunków bankowych. W ramach systemu Ognivo funkcjonuje Centralna informacja o rachunkach bankowych (CIoRB), którą zarządza Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Ognivo to rozwiązanie, które umożliwia komunikację w formie elektronicznej pomiędzy bankami, a także pomiędzy bankami a innymi podmiotami, które są uprawnione do uzyskania informacji o klientach banku (takim podmiotem może być właśnie komornik). 

Od 2016 roku wszystkie banki i SKOK-i uczestniczą w tej usłudze i jest to obligatoryjne dla tych instytucji. Dodatkowo samo pozyskanie informacji o poszukiwanym rachunku jest bardzo proste. Wystarczy, że komornik złoży stosowny wniosek i na jego podstawie CIoRB przekaże mu informacje o wszystkich posiadanych kontach bankowych dłużnika i tych założonych w SKOK-ach. 

Konto bankowe bez komornika i Ognivo- czy jest możliwe?

Obecnie wszystkie banki, SKOK-i, a także banki spółdzielcze należą do systemu Ognivo. Oznacza to, że nie ma kont bez komornika i Ogniva. Komornik bardzo szybko uzyska informacje na temat prowadzonych przez dłużnika rachunków, a bank zgodnie z ustawą ma obowiązek przekazać środki pieniężne z zajętego rachunku na konto bankowe komornika. 

Należy również pamiętać o tym, że komornik nie może nam zabrać wszystkich środków z rachunku, gdyż są przewidziane pewne zwolnienia z egzekucji, do których należą:

  • kwota wolna od zajęć - w roku 2022 wynosi 2257,50 zł netto. Oznacza to dłużnik nie może zostać całkowicie pozbawiony środków do życia. Dopiero każda nadwyżka od tej kwoty może zostać zajęta przez komornika,
  • świadczenia: alimentacyjne, wychowawcze, rodzinne, z pomocy społecznej, zasiłki dla opiekunów, dodatki pielęgnacyjne itp. są także zwolnione z egzekucji.

Konto bez komornika - gdzie założyć?

Konto w banku bez komornika? Rozwiązań może być kilka. My skupimy się na trzech najbardziej popularnych propozycjach, które w łatwy sposób pomogą ominąć komornika.

Opcja 1. Konto bez Ognivo w instytucji pozabankowej

Aktualnie na rynku mamy kilka takich rozwiązań. Do jednych z bardziej popularnych zaliczyć możemy: Kartę ZEN, Twisto, Monese i N26. 

Działanie takiej karty opiera się na dostępie do aplikacji, którą możemy pobrać na telefon. Umożliwia nam to podgląd aktualnego stanu konta i łatwy sposób zasilania karty. Możemy również zamówić plastikową kartę. Przykładowo karta ZEN obsługiwana jest przez Mastercard. Sam proces zakładania konta zajmuje kilka minut i nadawany jest nam również indywidualny numer rachunku, który możemy wykorzystać do np. przelewu wynagrodzenia. Karty te są wielowalutowe, co może przydać się również podczas wyjazdów zagranicznych, czy zakupów internetowych poza granicami kraju. 

ZEN proponuje nam dwa rodzaje rachunku: Gold za 0,99 EUR miesięcznie oraz Platinium za 4,99 EUR miesięcznie. Każdy z nich możemy wypróbować przez 30 dni za darmo. 

Opcja 2. Konto bez komornika w banku zagranicznym

Kolejnym rozwiązaniem poza Ognivem, czyli bez dostępu komornika, będą konta otwierane w bankach zagranicznych. Najprostszym sposobem będzie otwarcie takiego konta w Revolut, który aktualnie działa na litewskiej licencji bankowej i jego podstawowy numer IBAN jest numerem litewskim. Minusem takiego numeru jest to, że przelewy wykonywane na ten numer bankowy będą traktowane jak przelewy zagraniczne. Należy zatem sprawdzić, czy pracodawca umożliwia taką formę rozliczeń. Aktualnie konto w Revolut doładujemy bezpłatnie za pomocą polskich kart bankowych. 

Revolut to aktualnie najbardziej popularne i najbardziej zaawansowane rozwiązanie dostępne na rynku polskim. Do założenia rachunku wystarczy pobrać aplikację na telefon, zrobić skan dowodu i własne zdjęcie. Podstawowe konto w Revolut jest bezpłatne, a sama aplikacja umożliwia dostęp do wielu przydatnych funkcji tj. powiadomień o użyciu karty, kontroli budżetu, opcji inwestowania w akcje, a ostatnio również kart kredytowych i kredytów.

Opcja 3. Karta prepaid

Kartę prepaid, czyli tzw. kartę przedpłaconą mają w swojej ofercie jedne z największych banków w Polsce. Najbardziej popularne proponowane są w Banku Millennium, ING Banku Śląskim, czy Grupie BPS. Kartę taką można wyrobić na osobę trzecią, czyli wystarczy poprosić kogoś bliskiego o założenie karty i na podany numer rachunku przekierować wynagrodzenie. Konto bankowe bez komornika oznacza, że komornik nie uzyska informacji o tak założonej karcie w procesie Ognivo

Konto wolne od komornika - podsumowanie

Sposobów na założenie konta bez komornika mamy zatem kilka. Pamiętajmy jednak, że najbardziej komfortową sytuacją jest zawsze spłata zadłużenia i polubowny sposób załatwienia sprawy. Polecamy również artykuł, w którym piszemy o tym: Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

 

Oceń wpis

Średnia ocena 4.4 / 5. Oddanych głosów: 11

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…