Termin spłaty pożyczki - Definicja

Co to jest termin spłaty pożyczki? Definicja

Decydując się zawrzeć umowę pożyczki z bankiem lub firmą pozabankową jednym z elementów takiej umowy będzie ustalony termin spłaty pożyczki. Termin ten to inaczej konkretny czas jaki mamy na spłatę zobowiązania. Warto pamiętać, że im jest on dłuższy, tym wyższe mogą być koszty takiej pożyczki. Pożyczki krótkoterminowe, czyli tzw. chwilówki najczęściej spłacamy w ciągu 30 dni. Głównie ze względu na specyfikę tego rozwiązania, gdzie środki potrzebne są zazwyczaj w nagłych sytuacjach i z założeniem, że wiemy, że spłata będzie możliwa w tak krótkim terminie. Najczęściej mamy również możliwość odpłatnego wydłużenia terminu spłaty pożyczki. W przypadku pożyczek ratalnych, gdzie spłatę możemy rozłożyć w czasie, termin ten jest dłuższy i najczęściej wynosi od 24 do 36 miesięcy. W przypadku kiedy naszym kredytodawcą będzie bank termin na spłatę może wynieść nawet 10 lat w przypadku kredytu gotówkowego. Oczywiście jest to uzależnione od kwoty kredytu i naszej zdolności kredytowej.

Dlaczego należy przestrzegać terminu spłaty pożyczki?

Za nieprzestrzeganie terminu spłaty pożyczki bank lub firma pożyczkowa może naliczać odsetki za opóźnienia w spłacie. Wysokość tych odsetek nie może być wyższa niż dwukrotność odsetek ustawowych. Odsetki ustawowe naliczane są w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP plus 5,5% dodatkowo. W roku 2021 maksymalna stawka wynosi 11,20 proc. w skali roku.

Ile potrzebujesz?

Na jaki okres?

mies.
Pożyczka online
i kredyt przez
Internet lub telefon.
  • dotŁatwo i prosto bez wychodzenia z domu
  • dotDarmowa usługa
  • dotPrzez telefon i internet
  • dotWysoka przyznawalność
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jaki okres czasu?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 36 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 20000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 15000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 6000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 7500 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 kwietnia 2022

Otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej może skutecznie zniechęcić do składania kolejnych wniosków o pożyczkę. Nic więc dziwnego…

21 kwietnia 2022

Pożyczka bez sprawdzania BIK to często jedyna możliwość uzyskania dodatkowego finansowania, jeżeli mieliśmy opóźnienia w spłacie…

15 kwietnia 2022

Negatywne wpisy w bazach dłużników mogą blokować dostęp do wielu rozwiązań finansowych dostępnych na rynku. Nie…