Prolongata kredytu - Definicja

Co oznacza prolongata kredytu? Definicja

Prolongata kredytu pozwala wydłużyć termin płatności, ważność umowy lub zobowiązania, a także odroczyć termin jego realizacji. W przypadku prolongaty kredytu lub pożyczki mamy dwie możliwości:

  • wakacje kredytowe - na warunkach ustalonych przez bank możemy odroczyć w czasie spłatę konkretnej raty lub jej wybraną część np. kapitał. Zazwyczaj bank udostępnia kredytobiorcom taką możliwość raz w roku bezpłatnie, a niespłacony kapitał wraz z odsetkami rozkłada na kolejne raty.
  • wydłużenie okresu kredytowania - dzięki rozłożenie kredytu pozostałego do spłaty na większą liczbę rat uzyskamy niższą ratę miesięczną, wzrosną nam natomiast koszty całkowite. Często wiąże się to z podpisaniem aneksu do umowy, za który pobierane są dodatkowe opłaty np. w formie części procentowej od wartości zobowiązania.

Kiedy warto zdecydować się na prolongatę kredytu?

Przed decyzją o prolongacie stajemy, kiedy nie mamy wystarczających środków na pokrycie raty. Jeżeli ta sytuacja jest chwilowa to dobrym rozwiązaniem będą wakacje kredytowe, bo w danym miesiącu po prostu nie zapłacimy raty. Jeżeli jednak przewidujemy, że taka sytuacja może trwać dłużej, rozwiązaniem będzie wydłużenie okresu i niższa rata miesięczna. W ten sposób unikniemy negatywnych konsekwencji takich jak: wpis do rejestru dłużników, naliczenia karnych odsetek, licznych kontaktów wierzyciela z żądaniem spłaty pominiętej raty. Wniosek o prolongatę kredytu należy złożyć z wyprzedzeniem. To czy bank udzieli nam prolongaty zależy od indywidualnej decyzji, na którą wpływ może mieć przykładowo to czy do tej pory spłacaliśmy kredyt terminowo.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

 

Zobacz nasze pozostałe definicje:

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…